Nowe programy staży dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 20:42
Jeszcze przed nowym rokiem akademickim zostanie rozstrzygnięty konkurs dla uczelni, które do 15 lipca będą miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie ich projektów.
Audio
  • Piotr Krasiński z NCBR o nowym programie praktyk i staży dla studentów (Przedsiębiorczość akademicka/Jedynka)
Nowe programy staży dla studentów
Foto: East News/Glow Images

Te pieniądze pochodzą z programu operacyjnego "Kapitał ludzki". To ma być projekt pilotażowy.

- Chodzi o to, że w ramach doskonale znanego uczelniom od kilku lat programu operacyjnego "Kapitał ludzki" chcemy studentom, za pośrednictwem uczelni, zaoferować całkiem nowe treści - wyjaśnia Piotr Krasiński, zastępca kierownika Działu Kadry Naukowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przypomina, że zakończył się już program "Kierunków zamawianych", w ramach którego przez kilka lat wspierani byli studenci kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Obecnie NCBR chce pokazać uczelniom, co będzie robić przez najbliższych kilka lat w ramach programu "Wiedza, edukacja, rozwój". Ten program ma zdopingować uczelnie, aby umożliwiły studentom nabycie takich kompetencji, które są najbardziej pożądane przez pracodawców.

Piotr
Piotr Krasiński fot. Wojciech Kusiński/PR
W przeciwieństwie do poprzedniego programu, który zawężał możliwość wspierania studentów do kilkunastu kierunków studiów, obecny program nie ogranicza uczelni. - To podstawowa różnica w porównaniu z programem "Kierunków zamawianych" - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Uczelnie będą mogły też skorzystać z doświadczeń ostatnich lat, czyli z przeprowadzania staży i praktyk u przedsiębiorców.

Piotr Krasiński podkreśla, że obecnie staże, to nie przysłowiowe podawanie kawy. Staże mają uczyć przede wszystkim kompetencji, od kompetencji tzw. miękkich do bardzo specjalistycznych. W ramach programu student będzie mógł nawet założyć własne przedsiębiorstwo. Z programu nie będą wykluczeni studenci żadnych kierunków, np. filozofii.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.
(ag)

Czytaj także

Staże długoterminowe - korzystne dla studentów i pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 14:34
Studenci Politechniki Warszawskiej ustawiają się w kolejce, aby skorzystać ze staży długoterminowych. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej od 2009 roku w projekcie wzięło udział już 900 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudno o dobrego pracownika? Firmy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 09:21
Topnieje liczba firm szukających ludzi do pracy. A te, które szukają, mają ogromny problem ze znalezieniem fachowych pracowników - czytamy w "Pulsie Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjaliści i menedżerowie mogą przebierać w ofertach pracy. "Jest nieźle, będzie lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:20
Bezrobocie może spaść pod koniec roku do poziomu 12%. Szczególnie może cieszyć to osoby zajmujące stanowiska specjalistów. Oni już przebierają w ofertach.
rozwiń zwiń