Program Kierunków Zamawianych dobiegł końca

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:05
Oznacza to, że nie będzie już m.in. rozdawania stypendiów, aby zachęcić do studiów. W zamian za to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postawi na tzw. umiejętności miękkie – pracę w grupie, zarządzanie czasem i panowanie nad stresem.
Audio
  • Program Kierunków Zamawianych zastąpi Program Rozwoju Kompetencji/ NCBR/ Andrzej Kurkiewicz z MNiSW, dr Jacek Szczytko z UW/ Sygnały Dnia/ Jedynka/ Polskie Radio/ mat. Ewy Chyry
Program Kierunków Zamawianych dobiegł końca
Foto: East News/Glow Images

Z Programu Rozwoju Kompetencji, którego pilotaż został niedawno uruchomiony, skorzystają wszyscy, a nie - jak do tej pory - tylko studenci kierunków ścisłych.
Cel Kierunków Zamawianych był prosty – zwiększenie zainteresowania studiami inżynierskimi. Plan udało się zrealizować - zaznacza Andrzej Kurkiewicz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powołując się na raport przeprowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – Gdy rozpoczynał się ten projekt, ponad 20% studentów uczyło się na studiach pedagogicznych, humanistycznych, a teraz to kierunki ścisłe są bardziej popularne.
W ciągu sześciu lat trwania programu, na kierunkach zamawianych wykształciły się setki chemików, fizyków czy mechaników. Wielu studentów otrzymało stypendia, mogło skorzystać z zajęć wyrównawczych czy praktyk – podkreśla studentka Elana Szylko z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>
Z Programu Kierunków Zamawianych skorzystało 87 tysięcy studentów, 10 tysięcy weszło już na rynek pracy. Dr Jacek Szczytko z Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że stypendia i wyjazdy to tylko jeden z pozytywnych aspektów programu. – Projekty unijne pozwoliły na doposażenie laboratoriów, ale też na zatrudnienie osób, które takimi zaawansowanymi laboratoriami się zajmą.

Projekty unijne się nie skończą, nastąpi tylko zmiana. Program Kierunków Zamawianych zastąpi Program Rozwoju Kompetencji. Ma trwać do 2020 r. - wyjaśnia Andrzej Kurkiewicz z resortu nauki.
W nowym programie duży nacisk kładzie się na kompetencje studentów, m.in.  komunikowanie się, pracę w grupie, rozwiązywanie konfliktów czy analityczne i innowacyjne myślenie. Uczelnie na razie wstrzymują się z oceną nowej propozycji ministerstwa, głównie dlatego, że dopiero zapoznają się z  programem.
Niemniej, dr Jacek Szczytko już zapowiada, że Wydział Fizyki UW wystartuje w nowym konkursie.
Warunkiem przystąpienia do nowego programu jest kształcenie minimum 100 studentów na studiach dziennych oraz pozytywna ocena uczelni przez Polską Komisję Akredytacyjną. 
Nowy program ograniczy stypendia. Wsparcie będzie marginalne i skierowane jedynie dla najlepszych. Resort nauki chce w ten sposób zlikwidować patologie, a było nimi zapisywanie się na kierunki techniczne tylko po to, by dostać kilka tysięcy złotych wsparcia. Część studentów już po pół roku rezygnowała z nauki.
Resort przeznaczy na nowy program 1,2 mld złotych z funduszy unijnych.

Ewa Chyra

Więcej na temat nowego Programu Rozwoju Kompetencji w programie "Naukowy Zawrót Głowy" 23. czerwca o godzinie 21.30 w Radiowej Jedynce.


Zobacz więcej na temat: NAUKA praca rozwój studenci