X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Proteus" - pogromca nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
Waży 240 ton, a precyzyjnie może trafić w nowotwór i zniszczyć go nie uszkadzając zdrowych komórek ciała.
Audio
  • Leczą raka protonami (materiał przygotowała Ewa Chyra/Jedynka)
Cyklotron Proteus
Cyklotron Proteus Foto: Ewa Chyra/PR

W Krakowie leczą raka protonami

Na razie mogą korzystać jedynie pacjenci chorzy na nowotwór oka. Na zielone światło czeka jednak nowoczesne urządzenie o nazwie "stanowisko Gantry", które pozwoli niszczyć guzy w całym ciele. Leczenie protonami umożliwia cyklotron - gigantyczna maszyna, z której na co dzień korzystają fizycy jądrowi w Centrum Cyklotronowym Bronowice.

Cyklotron kontra nowotwór

Waży 240 ton, a precyzyjnie może trafić w nowotwór i zniszczyć go nie uszkadzając zdrowych komórek ciała. Na tym polega cała tajemnica cyklotronu, z którego do poszczególnych stanowisk terapeutycznych biegną protony – tłumaczy prof. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. – Jeżeli mamy na określonej głębokości nowotwór, możemy tak dobrać parametry wiązki protonowej, np. jej energię, żeby ta wiązka weszła do ciała nie uszkadzając zdrowych tkanek i zostawiła swoją niszczącą energię na pewnej głębokości.

Przygotowania do zabiegu

W Centrum Cyklotronowym Bronowice działa już stanowisko do terapii nowotworów oka. Choć sam zabieg trwa zaledwie minutę, to przygotowania są znacznie dłuższe – mówi dr Jan Swakoń, kierownik  Samodzielnej Pracowni Radioterapii Protonowej Oka. – Na pierwszej wizycie dla pacjenta przygotowywany jest system unieruchamiania oraz zbierane są dane niezbędne do wykonania planu napromieniania.

Cyklotron jest całkowicie zmechanizowany – informuje Tomasz Kajdrowicz, kierownik Samodzielnej Pracowni Gantry. – Za pomocą ręcznego sterownika można obracać Gantry oraz pozycjonować pacjenta.

Koszty i rola NCBR

Całkowity koszt budowy Centrum Cyklotronowego Bronowice to blisko 240 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Nad innowacjami czuwa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które rozdysponowuje środki unijne.

(ut)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Proton na raka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 11:42
Cyklotron wykorzystywany jest do walki z rakiem. Urządzenie z instrumentu czysto naukowego stało się narzędziem bezpośredniej terapii. Ewa Chyra, dziennikarka Jedynki wybrała się do Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie, by sprawdzić jak to działa.
rozwiń zwiń