Nauka w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
Wiedza inżynierska, połączona z wiedzą z biologii i medycyny znajdują zastosowanie w praktyce.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy z dr inż. Izabelą Rzepczyńską - zastępcą kierownika Działu Zarządzania Programami NCBR oraz z dr. inż. Wojciechem Święszkowskim - kierownik projektu „Bioimplanty dla potrzeb leczenia ubytków tkanki kostnej u chorych onkologicznych” Politechniki Warszawskiej
Nauka w medycynie
Foto: Glow Images/East News

Na przykład w opracowaniu nowych rozwiązań i metod leczenia ubytków tkanki kostnej po usunięciu nowotworu – wyjaśnia  prof. Wojciech Święszkowski, kierownik projektu "Bioimplanty dla potrzeb leczenia ubytków tkanki kostnej u chorych onkologicznych" z Politechniki Warszawskiej.  – Bioimplant jest specjalnym implantem, który wszczepiony w miejscu ubytku tkanki kostnej z czasem zamienia się w kość pacjenta. Powstaje on na miarę, z wykorzystaniem technologii druku 3D na podstawie danych tomograficznych pacjenta. Komórki macierzyste od danego pacjenta oraz czynniki wzrostu wspomagają proces gojenia.

Finansowanie badań i projektów

Takie projekty są możliwe dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, które wspiera rozwój potencjału naukowego i gospodarczego. NCBR jest agencją finansującą badania oraz innowacyjne projekty, których wyniki mogą być wykorzystywane w medycynie, ale także w innych dziedzinach – informuje dr Izabela Rzepczyńska, zastępca kierownika Działu Zarządzania Programami NCBR.

NCBR jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, skąd pochodzą środki na finansowanie nauki. Środki te pochodzą również z funduszy strukturalnych.

Programem strategicznym dla kraju jest np. ogłoszony na początku 2013 roku program "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych - Strategmed". Wartość budżetu na sfinansowanie tego projektu wynosi 800 mln złotych. W ramach tego programu są trzy konkursy. Z pierwszego wybrano 16 najlepszych projektów w czterech obszarach medycyny, na które przeznaczono 360 mln zł. Drugi konkurs opiewa na kwotę 220 mln zł.

Droga od pomysłu do realizacji

Zanim powstanie konkretny produkt medyczny, który będzie mógł być stosowany dla każdego pacjenta, potrzeba kilka lub nawet kilkanaście lat – mówi  prof. Wojciech Święszkowski. Przy takim projekcie jak "Bioimplant" pracowało około 50 osób jednocześnie, zarówno lekarze jak biolodzy czy inżynierowie. To nie jest sam bioimplant jako produkt medyczny, ale również cała metoda operacji, wykorzystanie komputerowego wspomagania implantacji, nawigacja komputerowa itd.

Kto staje się właścicielem wykonanego projektu?

Pozyskane środki są przeznaczone głównie na badania, a właścicielami ich wyników są wykonawcy i pomysłodawcy, czyli zespół, który będzie potem przekazywał zdobytą wiedzę i opatentowaną technologię firmom. Ze względu na to, że na projekty przeznaczane są środki publiczne, NCBR pełni nadzór nad ich realizacją.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ut)

Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supernowoczesne polskie urządzenie do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:16
Opracowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prototypy pozwalają łączyć już na sali operacyjnej pracę chirurga z precyzyjnym napromieniowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak opracowuje roślinny lek na raka. Dostał 50 tys. euro na badania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 21:13
Polski naukowiec dr Mirosław Szczepański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał grant Global Research Initiative na badania nad roślinnym lekiem na raka. Wysokość grantu wynosi 50 tys. euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pionierem w walce z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
W Krakowie powstało jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów, w którym za pomocą cząstek elementarnych można leczyć nowotwory.
rozwiń zwiń