X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cyberoko może pomóc pacjentom w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 12:28
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli urządzenie, które pomoże w komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem.
Audio
  • O Cyberoku mówi w "Popołudniu z Jedynką" prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej w rozmowie z Katarzyną Pilarską z Programu I Polskiego Radia
Badania nad mózgiem
Badania nad mózgiemFoto: GlowImages/EastNews


Osoby, które nie mogą mówić, poruszać się i w żaden inny sposób komunikować się ze światem, dostały szansę na kontakt z otoczeniem. Cyberoko – to mechanizm, który pozwala chorym w śpiączce lub w stanie wegetatywnym powiedzieć co czują i czego potrzebują. Pozwala także na ćwiczenie mózgu, co wyraźnie zwiększa szanse na wybudzenie. Wszystko to wyłącznie przy pomocy oczu.

Cyberoko zwiększa zastosowanie.

Jak tłumaczy prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, początkowo to urządzenie stworzono po to, by pomóc dzieciom mającym problemy z nauką. Jak mówi: – Planowaliśmy angażowanie wszystkich zmysłów komunikacji, przede wszystkim słuchu, wzroku, nawet powonienia, a także sterowanie komputerem za pomocą gestów. Użytkownikami miały być osoby np. z dysleksją czy autyzmem. Zgłosił się do nas Ośrodek Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji Światło w Toruniu, w którym są pacjenci z jeszcze głębszymi zaburzeniami w komunikacji, np. w śpiączce. Okazało się, że niektóre technologie mają tam dobre zastosowanie.

Cyberoko ewoluowało technologicznie.
Na początku była technologia śledzenia wzroku. Została ona przystosowana poprzez oprogramowanie do diagnozowania i terapii osób nie komunikujących się. Teraz pacjent może wyrażać pewne swoje potrzeby za pomocą wzroku, sterując komputerem. Może przekazać informację np. czy jest mu zimno, czy jest głodny itd.

Wdrażanie technologii trwało 2 lata i trwa nadal.
- Mimo, że projekt został zakończony – mówi prof. Andrzej Czyżewski – to mamy podpisane umowy z siedmioma ośrodkami terapeutycznymi w Polsce i otrzymujemy na bieżąco ich raporty. Opisywani są w nich pacjenci i eksperymenty prowadzone przy pomocy naszych technologii. Nieraz są to fragmenty wzruszających opisów, bo są łzy rodziny, która po raz pierwszy od wielu lat skomunikowała się z kimś bliskim.
Są osoby, które po wybudzeniu ze śpiączki pamiętały pracę i ćwiczenia na Cyberoku. Podobnie jak z mięśniami, tak jest z mózgiem - to czego się używa, rozwija się i trwa, a czego nie używamy, zanika.

Projekt Interfejsów Multimodalnych stworzono dzięki środkom unijnym przekazanym Politechnice Gdańskiej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Gość: prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej

Data emisji: 16.01.2015

Godzina emisji: 15.47

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyberoko ułatwia kontakt i wybudzanie chorych

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 16:46
Cyberoko, drukarka zapachów i kaski do badania sygnałów w mózgu posłużyły do stworzenia najnowocześniejszej metody diagnostyki i komunikacji z pacjentami z urazami mózgu.
rozwiń zwiń