X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wpływ zmian klimatu na życie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 20:13
Jaki związek ma coraz większa liczba dni słonecznych nad morzem ze spadkiem bezrobocia w nadbałtyckich miejscowościach?
Audio
  • Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o wpływie zmian klimatu na życie ludzi/ Sygnały Dnia/ Radiowa Jedynka/ Patryk Michalski, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Wpływ zmian klimatu na życie ludzi
Foto: (fot. Wikimedia Commons)


„Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”
To nazwa projektu, który przez kilka lat realizowali badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Analizy warunków turystycznych nad Bałtykiem i pomiary zanieczyszczenia powietrza pozwolą wykorzystać ich wyniki w usprawnieniu niektórych działań i kierunków rozwoju, szczególnie na poziomie regionalnym.
W projekcie chodziło przede wszystkim o odpowiedź na pytanie: na ile zmiany klimatu są widoczne i jak one wpływają na poszczególne sektory gospodarki i na społeczeństwo – mówi kierownik projektu Danuta Limanówka.

Jednym z zadań projektu było badanie Bałtyku
Jak tłumaczy dr Ewa Jakusik z Centrum Monitoringu Klimatu Polski: – Zwracaliśmy uwagę na aspekty życia, na turystykę, na infrastrukturę portową. Zwiększająca się roczna suma godzin ze słońcem oraz wyższa temperatura powietrza sprzyjają wzrostowi atrakcyjności i wypoczynku nad polskim morzem. Piękny maj, czerwiec, wrzesień, październik i wydłużenie sezonu turystycznego oraz rozszerzenie oferty turystycznej może poprawić sytuację społeczno-gospodarczą kraju. Spadek bezrobocia jest zauważany w tych okresach w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Natomiast badanie zjawisk ekstremalnych może posłużyć do ograniczenia pewnych działań. Wiedząc o zagrożeniach, kiedy społeczeństwo będzie ostrzeżone, straty mogą być zdecydowanie mniejsze.

Badano też zanieczyszczenia pyłowe
Warunki meteorologiczne w ok. 70 procentach determinują jakość powietrza – twierdzi Leszek Ośródka z Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza. Tak zwana ładna pogoda jest dla jakości powietrza niedobra, zarówno zimą jak latem. W dużych miastach, szczególnie Polski południowej, w Krakowie, aglomeracjach Górnego Śląska czy w kotlinach górskich, często dochodzi do dużej kumulacji zanieczyszczeń, głównie zanieczyszczeń pyłowych.
W Raciborzu w ramach projektu „Klimat” udało się zakupić aparaturę, monitorującą zanieczyszczenia pyłowe.  Służy ona dwóm celom: jeden stricte naukowy, a drugi praktyczny.  Badania są przydatne dla ekologów, ale i dla polityków, zajmujących się ochroną powietrza, żeby wskazać źródła i przyczyny zanieczyszczeń.

Badacze z IMiGW prowadzić będą badania nad zmianami klimatu do listopada 2017 roku.

***

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: dr Ewa Jakusik, Danuta Limanówka, dr Leszek Ośródka z IMiGW

Data emisji: 28.02.2015

Godzina emisji: 7.45

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak