X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autonomiczny przemysłowy robot sprzątający

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 19:35
Ma być ekonomiczny i inteligentny. Będzie wspierał ekipy sprzątające, a jego domeną będą hale, korytarze, pomieszczenia biurowe i magazynowe.
Audio
  • Demonstrator plus - projekt firmy Robotics Inventions i Politechniki Warszawskiej/ PzJ w Programie 1 PR/ Mariusz Filar/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Symulacja Demonstratora plus
Symulacja Demonstratora plusFoto: Fot. Robotics Inventions

Demonstrator plus
Demonstrator autonomicznego robota sprzątającego bez udziału operatora z automatyczną ekologiczną stacją serwisową, zwany też - od nazwy całego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - Demonstratorem plus, to wspólny projekt firmy Robotics Inventions i Politechniki Warszawskiej.

Inteligencja to oprogramowanie
Największym wyzwaniem dla projektantów robota jest - zdaniem Sebastiana Jarockiego z firmy Robotics Inventions - stworzenie oprogramowania dla centralnej jednostki sterującej, w tym wytworzenie algorytmu, który pozwoli w sposób bezpieczny poruszać się w nieznanym dla tego robota obszarze.
Dr Daniel Paczesny z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej podkreśla, że dzięki złożonym algorytmom oprogramowania robot będzie dysponował czymś na kształt inteligencji. – Robot musi wykryć przeszkody, które mogą być na danym obszarze, więc jest sporo elementów, które ten robot musi potrafić przewidzieć. Poza tym, ma on równomiernie wysprzątać daną powierzchnię, która została mu wyznaczona, a nie jeździć po tej samej ścieżce wiele razy.   
Robot musi również omijać przeszkody, które nagle pojawią się w jego zasięgu, w tym ludzi. Wszystko dla bezpieczeństwa - zarówno maszyny, jak i personelu w sprzątanym pomieszczeniu.

Więcej umiejętności Demonstratora plus
Wykonywany jest też system do rozpoznawania rodzaju podłoża. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało bardziej wydajnie. Rozpoznając rodzaj podłoża, ale i stan jego zabrudzenia, będzie w stanie dobrać parametry sprzątania, wydatek detergentu i dzięki temu pozwolić zoptymalizować koszty procesu.
Dodatkową oszczędność ma zapewnić stacja dokująca, w której robot nie tylko będzie uzupełniał zapasy energii, ale również filtrował i odzyskiwał większość wody użytej w procesie czyszczenia. Poziom płynów będzie kontrolowany przez zaawansowane czujniki, które również powstają na Politechnice Warszawskiej. Czujniki mają formę elastycznych pasków z tworzywa - wyjaśnia dr Daniel Paczesny.

Ekologia i wydajność
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom robot będzie ekologiczny i oszczędny. Jego planowana wydajność to 400 metrów kwadratowych, a przy małym lub średnim zabrudzeniu nawet do 1000 m2 na godzinę.

Projekt Demonstrator plus to również znakomita okazja do spotkania z nowoczesnym projektowaniem dla studentów Politechniki - twierdzi Łukasz Tarasiuk, student IV roku Elektroniki.
A wszystko dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - przyznaje Sebastian Jarocki. – Jest mało prawdopodobne, żebyśmy byli w stanie udźwignąć koszty uruchomienia takiego projektu samodzielnie. Projekt zakłada też część badawczą, która stanowi znaczący koszt całego projektu. Projektu, który ma zakończyć się powstaniem funkcjonującego demonstratora, a stąd już prosta droga do prototypu i produkcji seryjnej.
 
***

Przygotował: Mariusz Filar

Goście: Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions, Dr Daniel Paczesny z Politechniki Warszawskiej, Łukasz Tarasiuk, student PW

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 15.48

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak