Dodatkowe możliwości dla studentów z Politechniki Rzeszowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 12:44
Pięć milionów złotych na staże, szkolenia, stypendia i rozwój kół naukowych – to tylko niektóre z działań, jakie udało się zrealizować na tej uczelni.
Audio
  • Dr Dominik Strzałka, Grzegorz Piecuch, dr Tomasz Żabiński i Łukasz Zych z Politechniki Rzeszowskiej o projekcie „Zostań dobrym inżynierem”/ SD w Programie 1 PR/ Ewa Chyra/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images


Od 2011 roku z projektu „Zostań dobrym inżynierem” skorzystało ponad 400 studentów na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Wszystko to dzięki unijnej dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach kierunków zamawianych: Automatyki i Robotyki, Energetyki i Informatyki. Projekt zakończy się w maju.

Założenia projektu „Zostań dobrym inżynierem”
Projekt zakłada, aby student, po skończeniu studiów pierwszego stopnia, inżynier, miał dobrze ugruntowaną wiedzę zarówno teoretyczną, jak i pewne umiejętności praktyczne, niezbędne w praktyce zawodowej - mówi dr Dominik Strzałka. – W projekcie chodzi przede wszystkim o uatrakcyjnienie kształcenia na kierunkach technicznych, na tzw. kierunkach zamawianych. Szczególnie ważne było zaangażowanie studentów w ramach kół naukowych.  

Koło Naukowe ROBO
W ramach projektu w Kole Naukowym studenci uczą się programować ruchy robota, czyli mają styczność z oprogramowaniem kinematyki – informuje Grzegorz Piecuch, prezes Koła Naukowego Automatyków i Robotyków ROBO Politechniki Rzeszowskiej.
W laboratorium Koła Naukowego studenci opracowują swoje rozwiązania, m.in. roboty oraz obiekty latające – dodaje opiekun Koła dr Tomasz Żabiński z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.
Ten projekt zachęcił studentów do studiowania na kierunkach technicznych. Dzięki działalności Koła Naukowego studenci mają możliwość swoją wiedzę poszerzać o doświadczenia praktyczne oraz przemysłowe.

Obiekt latający Quadrotor
Studenci opracowują algorytmy sterowania, aby ten obiekt mógł niezależnie realizować pewne zadania. Robot może służyć np. do inspekcji, może też być wysyłany w miejsca, gdzie są sytuacje niebezpieczne, np. do pożarów.

Kurs IBM
Jest to szkolenie dotyczące sztandarowego produktu IBM – komputera Mainframe. Jest to najlepszy komputer przeznaczony dla dużego biznesu. Studenci uzyskują certyfikaty, które na wolnym rynku są warte ponad 20 tys. dolarów. Jest to jeden z nielicznych kursów prowadzonych w Polsce. Takich komputerów używa wiele znaczących firm, np. ZUS czy największe banki w Polsce i na świecie.

Programy stażowe
Wiele korzyści przyniósł studentom program stażowy. Łukasz Zych z Wydz. Elektrotechniki chwali sobie pracę na budowie: – Zobaczyłem jak to jest pracować z kierownikiem, nie jest to takie proste jak mówią. Wszystkie programy, dodatkowe wykłady i szkolenia pozwoliły rozwinąć wiedzę i zainteresować tematem. Przez to np. zainteresowałem się programowaniem mikroprocesorów, którego nie było w planie studiów.

***

Przygotowała: Ewa Chyra

Goście: dr Dominik Strzałka, Grzegorz Piecuch, dr Tomasz Żabiński i Łukasz Zych z Politechniki Rzeszowskiej

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 7.39

ut