MEDFUTURE - Medyczne Zawody Przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:23
Ze względu na starzejące się społeczeństwo, będzie rosło zapotrzebowanie na osoby przeszkolone w zakresie opieki nad pacjentami geriatrycznymi.
Audio
  • Prof. Hanna Trębacz, Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz, Kamil Torres, Jan Królczyk, Marta Denisow z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie o programie „MEDFUTURE – Medyczne Zawody Przyszłości”/ Popołudnie z Jedynką, Program 1 PR/ Mariusz Filar/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glowimages


Uniwersytet Medyczny w Lublinie, między innymi dzięki programom finansowanym ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, nadąża za tymi trendami, dając już teraz swoim studentom możliwość przygotowania się do wyzwań medycyny przyszłości.

Program MEDFUTURE
Ponad 1400 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie skorzysta z programu „MEDFUTURE – Medyczne Zawody Przyszłości”. To znakomite uzupełnienie programu studiów - przyznaje profesor Hanna Trębacz, prorektor do spraw Współpracy z Zagranicą i Szkolenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Przed nami stoją wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem i musimy mieć specjalistów, którzy będą potrafili opiekować się starszymi ludźmi w sposób kompleksowy.

Projekt został podzielony na 7 zadań
Każde z tych zadań jest kierowane do innego studenta - wyjaśnia Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz, koordynator MEDFUTURE – zarówno ze względu na kierunek studiów, jak też ze względu na poziom tych studiów. Program obejmuje studentów wszystkich kierunków realizowanych na UM w Lublinie, poza jednym.

Zadanie V „Opieka i leczenie osób starszych”
Jest skierowane do studentów kierunku lekarskiego. Program kursu obejmuje zagadnienia związane z leczeniem i opieką nad osobami starszymi z wykorzystaniem symulatorów i autorskich scenariuszy zajęć. Wszystko to w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, którego kierownikiem jest Kamil Torres. Jego zdaniem, jedynym ograniczeniem scenariuszy zajęć symulacyjnych jest wyobraźnia prowadzących. – Są scenariusze związane nie tylko z aspektami medycznymi, ale także etyczno-prawnymi, jak podpisywanie świadomej zgody albo interakcje leków u seniorów. Scenariusze prowadzą lekarze różnych specjalności.

Nauka pierwszej pomocy
W salach symulacyjnych studenci realizują również scenariusze z zakresu pierwszej pomocy. Studenci uczą się reanimacji pacjenta - mówi Jan Królczyk z Centrum Symulacji Medycznej. – Można sprawdzić w którym momencie jaka czynność została wykonana i jaki odniosła skutek na pacjencie.
Marta Denisow, studentka Wydziału Lekarskiego, podkreśla realizm takich zajęć i dostrzega inne zalety symulacji: - To pozwala uporządkować zdobytą wiedzę, ale też uświadamia, czego jeszcze musimy się nauczyć.

Symulatory zakupione w ramach programu „MEDFUTURE - Medyczne Zawody Przyszłości” pozostaną na uczelni. Tak samo jak biblioteka multimedialna, z której będą mogli korzystać także studenci z innych uczelni.
Budżet całego projektu to blisko 2 miliony 390 tysięcy złotych.

***

Przygotował: Mariusz Filar

Goście: prof. Hanna Trębacz, Małgorzata Kostrubiec-Wójtowicz, Kamil Torres, Jan Królczyk, Marta Denisow z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Data emisji: 19.06.2015

Godzina emisji: 15.46

ut