Elektroniczna Platforma Analizy Kompetencji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 18:12
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej, przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, stworzyli specjalne narzędzie, które może zmienić system szkolnictwa tak, by uczelnie nie kształciły przyszłych bezrobotnych.
Audio
  • Jakub Pawłaszek z Fair Recruitment, Wioletta Łukasik z Air Liquide Global E&C Solutions Poland, dr Joanna Żyra z Politechniki Krakowskiej, Kamil Kowalik, rzecznik Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie o Elektronicznej Platformie Analizy Kompetencji/ Popołudnie z Jedynką, Program 1 PR/ Krzysztof Horwat, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Rekrutacja
RekrutacjaFoto: Glow Images/East News

Absolwenci szkół wyższych są niedopasowani do rynku pracy. Mury polskich uczelni często opuszczają osoby nieprzygotowane do podjęcia wyzwań zawodowych – tak twierdzą pracodawcy.

Czego polscy studenci oczekują od uczelni?
Tego, że po studiach znajdą dobrą pracę. Jednak nie wszyscy absolwenci szkół wyższych znajdują pracę, która ich satysfakcjonuje. Nie wszyscy bowiem spełniają oczekiwania pracodawców. Okazuje się, że mimo posiadanej wiedzy, wielu absolwentom brakuje na przykład tzw. kompetencji miękkich – wyjaśnia Jakub Pawłaszek z firmy Fair Recruitment, zajmującej się rekrutacją pracowników dla sektora technicznego. Jak mówi: - Zdolność komunikacji to rzecz, której bardzo brakuje. Mamy świetnych specjalistów informatyków czy inżynierów, ale trudno im uzasadnić swoje racje, przedstawić sposób rozumowania. Ich koledzy za granicą już na poziomie szkoły średniej mają zajęcia z prezentacji. Potwierdza to Wioletta Łukasik zajmująca się rekrutacją w firmie z branży inżynieryjnej Air Liquide Global E&C Solutions Poland: - Widzimy tu pewne niedopasowanie absolwentów, szczególnie dotyczy to kompetencji w zakresie umiejętności współpracy z osobami z różnych kultur.

Elektroniczna Platforma Analizy Kompetencji
Jedną z przyczyn powstającej luki kompetencyjnej jest brak współpracy między uczelniami a pracodawcami, dlatego powstała Elektroniczna Platforma Analizy Kompetencji (EPAK). Jest to nowoczesne narzędzie, które umożliwia rozpoznanie kompetencji, które z jednej strony są poszukiwane na rynku pracy, a z drugiej strony kształcone na uczelni – mówi dr Joanna Żyra z Politechniki Krakowskiej, kierownik projektu „Monitoring losów absolwentów - drogą do sukcesu uczelni XXI wieku”. Jest szansą do tego, żeby pozyskać, w sposób bardzo przyjazny dla użytkownika, informacje bardzo przydatne szkolnictwu wyższemu do efektywnego zarządzania procesem dydaktycznym. EPAK może tworzyć raporty na podstawie internetowych ankiet, wypełnianych przez absolwentów oraz pracodawców. To dzięki nim uczelnia dowie się, jak na rynku pracy radzą sobie ich dawni studenci oraz czego oczekują od nich pracodawcy.  Do tej pory nie było wspólnego miejsca, gdzie głos uczelni i środowiska biznesu mógłby się w sposób przyjazny konfrontować.

W testach portalu wzięła udział m.in. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Rzecznik uczelni, Kamil Kowalik, chwali EPAK: - Jest to narzędzie bardzo intuicyjne, łatwe w użytkowaniu. Według  Wioletty Łukasik, będzie można przekazać uczelniom jakich kompetencji i na jakim poziomie wymagają rekruterzy. W ankiecie można dopisywać dodatkowe kompetencje, które chętnie widziałby pracodawca. Będzie to sygnał dla uczelni jak dostosować program nauczania.
Na portalu pracodawcy mogą również zamieszczać oferty pracy.
Projekt kosztował ponad 3 mln złotych.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Goście: Jakub Pawłaszek z Fair Recruitment, Wioletta Łukasik z Air Liquide Global E&C Solutions Poland, dr Joanna Żyra z Politechniki Krakowskiej, Kamil Kowalik, rzecznik Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Data emisji: 17.07.2015

Godzina emisji: 15.49

ut