X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czesław Niemen: moim nauczycielem był Ray Charles

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 11:14
- Interesowałem się głównie bluesem oraz rhythm and bluesem. Ray Charles był najbardziej znaczącym przedstawicielem, jeśli chodzi o te gatunki muzyki - mówił o swoich muzycznych fascynacjach Czesław Niemen.
Audio
  • Czesław Niemen o swoich pierwszych zagranicznych sukcesach (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o pierwszych sukcesach z zespołem Niebiesko-Czarni (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o swoich wzorcach muzycznych (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o nauce muzyki (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o ludowych pieśniach rosyjskich (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o pomijaniu przez media jego piosenek (Bez Tajemnic/Jedynka)
Czesław Niemen
Czesław NiemenFoto: PAP/ Jacek Turczyk

Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronuje w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.

W finale Jedynkowego miesiąca, w weekendowym cyklu "Bez tajemnic" (sobota i niedziela 15-16 lutego), prezentujemy archiwalne wypowiedzi artysty dla Polskiego Radia - o sobie, o muzyce i sztuce.

Bez tajemnic - Ray Manzarek, Alicja Majewska, Krzysztof Krawczyk o sobie >>>

Czesław Niemen twierdził, że nie miał wzorca muzycznego. - Nie potrafiłem nikogo naśladować. Bardzo jednak lubiłem słuchać znanych pieśniarzy i muzyków - tłumaczył. Jak przyznał, nauczycielem wszystkich wokalistów w latach 60. był Ray Charels. - Lubiłem też Elvisa Presleya, choć nigdy nie śpiewałem jego piosenek - powiedział Niemen.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Swoje pierwsze zagraniczne sukcesy Czesław Niemen odnosił we Francji. - W paryskiej Olimpii byłem dwa razy. Pierwszy raz w 1963 roku jako świeżo opierzony piosenkarz. Było to dla mnie wielkie przeżycie - mówił Niemen. Dwa lata później ponowie wystąpił w paryskiej hali, a w 1966 roku wydał we Francji swoją płytę, która w Polsce jest znana jako "Sen o Warszawie".

Zapraszamy do słuchania fragmentów archiwalnych wywiadów z Czesławem Niemenem przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Towarzyszy nam też muzyka Czesława Niemena.

tj/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: byłem skromną częścią recitalu Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
- Miałem swoje 15 minut, w czasie których Czesław dawał odetchnąć przede wszystkim sobie, ale i publiczności. Zespół Akwarele, na czele którego wówczas stał, grał według klasycznego modelu grupy rockowej. Ja tymczasem śpiewałem skromne ballady z gitarą - mówił w Jedynce Tadeusz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Jaśkiewicz: gdy mistrz Niemen śpiewał, moja gitara mogła milczeć

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:00
- Nieraz się zdarzało, że stałem na scenie zasłuchany i prawie nie grałem na gitarze. Nie chciałem się wtrącać tam, gdzie Czesław uprawiał swoje mistrzostwo - mówił w Jedynce Tomasz Jaśkiewicz, etatowy gitarzysta Czesława Niemena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek o Niemenie: byliśmy kumplami do końca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:00
- Mocno sobie zaufaliśmy - wspominał w radiowej Jedynce Józef Skrzek jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Soyka: Niemen nie bał się powagi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:40
- Nie obawiał się, że śpiewany przez niego wiersz jest zbyt poważny, być może nawet patetyczny - wspominał Stanisław Soyka jednego z najlepszych współczesnych polskich muzyków w kolejnym odcinku cyklu Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń