Jedynka na Horn: odwiedzamy miasto głodu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 10:31
Wyprawa Jedynka na Horn prawie na finiszu. Załoga jachtu "Selma Expeditions" lada chwila ujrzy światła chilijskiego miasta Punta Arenas. Ale zanim dopłynie do brzegu podejmie jeszcze jedno wyzwanie.
Audio
  • Jacht "Selma Expeditions" przepływa Cieśninę Magellana (Sygnały dnia/Jedynka)

Jest nim przepłynięcie Cieśniny Magellana. Słynny żeglarz forsował ją przez trzy miesiące zanim wypłynął na Pacyfik, który powitał go wielką ciszą. Stąd wzięła się nazwa oceanu.
Nawet na tym końcu świata są ludzie. Puerto del Hambre - miasto głodu. Hiszpanie w XVI. wieku wysłali ekspedycję, która miała opanować brzegi cieśniny, aby uniemożliwić żeglugę statkom pirackim. Z 4 tysięcy żołnierzy po trzech latach zostało przy życiu… niespełna 30. Reszta zmarła z głodu.

/ W Puerto del Hambre stoi kilka przyczep kempingowych. Mieszkają w nich rybacy, którzy łowią jeżowce. To podobno przysmak, który można jeść na surowo. Nasz reporter spróbował. Jego zdaniem jeżowiec smakuje jak słona galaretka.

Dziennik

(ag)

Czytaj także

Jedynka na Horn. Jeśli kraby, to tylko z Puerto Toro

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:14
"Selma Expeditions" i Radiowa Jedynka, zmagając się ze zmienną pogodą, wiatrami i prądami dwóch oceanów, zaglądają w najciekawsze miejsca na krańcu świata. Zmierzając na północ załoga zawitała do Puerto Toro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 jajek i suplementy diety - czyli wyprawa od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 07:57
Żeglarstwo, prócz pokładów pasji, wymaga także sporego wysiłku fizycznego. Skąd brać tę siłę? Na jachcie "Selma Expedition" wiedzą, jak zadbać o załogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik pokładowy - dzień 13: nocna żegluga

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 15:19
Czas na jachcie liczy się zupełnie inaczej. Odmierza się go wachtami i kolejnymi obowiązkami.
rozwiń zwiń