Lato z Radiem w jednym z najstarszych polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 13:10
Żnin, stolica Pałuk, otrzymała prawa miejskie w 1263 roku. W niedzielę odbył się tam kolejny koncert tegorocznej trasy Lata z Radiem.
Audio
  • Zastępca burmistrza Aleksandra Nowakowska i prezes miejscowego towarzystwa kultury o atrakcjach Żnina (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Roman Czejarek i Karolina Rożej próbują przysmaków pałuckiej kuchni (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej Michał Woźniak o atrakcjach Żnina (Lato z Radiem/Jedynka)
Roman Czejarek i Karolina Rożej w Żninie
Roman Czejarek i Karolina Rożej w ŻninieFoto: Redakcja Lata z Radiem

Na scenie scenie ustawionej na Stadionie Miejskim zagrali  Kombi Łosowski oraz Bracia . Natomiast gwiazdą wieczoru była grupa Perfect .

Kombi Łosowski na trasie Lata z Radiem >>>

W niedzielnej audycji "Lato z Radiem" atrakcje tego Żnina przybliżają  Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Żnin położony pomiędzy jeziorami Żnińskim Dużym i Żnińskim Małym był ważną osadą targową oraz ośrodkiem dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. Najstarszym dokumentem zawierającym wzmiankę o tym mieście jest Bulla Gnieźnieńska wystawiona przez papieża Innocentego II w 1136r. dla metropolity Jakuba ze Żnina.

Nosowska: trasa Lata z Radiem to dla nas okazja do spotkania z publicznością >>>

Żnin, choć administracyjnie należy do województwa kujawsko-pomorskiego, jest częścią historyczno - geograficznego i etnograficznego regionu Pałuk, położonego w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolsko - Kujawskiej stanowiącego jeden z najciekawszych odcinków Szlaku Piastowskiego. Jest to teren bardzo atrakcyjny – 130 czystych jezior, duże połacie lasów, liczne zabytki atrakcje turystyczne – to tylko niektóre z jego atutów.

Przysmaki
Przysmaki pałuckiej kuchni fot. Redakcja Lata z Radiem

Symbolem Żnina jest usytuowana pośrodku rynku późnogotycka, powstała w pierwszej połowie XV wieku, Baszta., niegdyś siedziba władz. Dzisiaj mieści się tutaj oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, którego główną siedzibą jest znajdujący się w sąsiedztwie, pochodzący z 1906 r. Magistrat. Do zabytków należą też 3 kościoły: gotycki kościół farny p.w. św. Floriana zbudowany na początku XV wieku na miejscu świątyni romańskiej, neogotycki, poewangelicki kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, położony w miejscu dawnego zespołu klasztornego dominikanów oraz gotycki Kościół p.w. św. Marcina.

 

/

Ważnym zabytkiem jest też zbudowana w stylu klasycystycznym Sufragania - dwór biskupi z 1795 roku ufundowany przez biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego, dziś siedziba Muzeum Sztuki Sakralnej. W Żninie swoją stację początkową ma Żnińska Kolej Wąskotorowa, której zlokalizowane w Wenecji muzeum jest największym w Europie skansenem zabytków kolejnictwa. Niedaleko od muzeum znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim". Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to z kolei jeden z najbardziej znanych w kraju i poza jego granicami rezerwat archeologiczny. Drewniane konstrukcje osady obronnej typu bagiennego pochodzą sprzed 2700 lat. Słynne wykopaliska leżą na półwyspie nad jeziorem Biskupińskim.

Lato z Radiem 2014: pierwsze koncerty zgromadziły 30 tys. słuchaczy >>>

Corocznie we wrześniu odbywa się tu festyn, który w zależności od przyświecającego mu hasła, przybliża i pozwala zwiedzającym współuczestniczyć w życiu mieszkańców dawnych czasów. Miłośnicy zwiedzania znajdą na terenie Pałuk liczne kościółki, dworki i pałace wśród których na szczególną uwagę zasługuje Pałac Lubostroń Własność hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, otoczony 36 ha parkiem utrzymanym w stylu angielskim. W pałacu odbywają się koncerty, organizowane są wernisaże, przejażdżki powozami, a zimą kuligi. Warto zajrzeć również do parków rozrywki – miasteczka western Silverado City oraz pełnej dinozaurów Zaurolandii.

mat.promocyjne, tj

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2014

Czytaj także

Lato z Radiem 2014: pierwsze koncerty zgromadziły 30 tys. słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:32
Mimo deszczu gwiazdy pierwszego weekendu trasy Lata z Radiem rozgrzały naszą scenę do czerwoności! Uniejów i Sieraków - dziękujemy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia, Perfect, Kombi Łosowski na żywo. Oglądaj koncert Lata z Radiem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 11:00
W niedzielę czeka nas kolejna porcja dobrej zabawy i muzyki. Lato z Radiem zawita bowiem z koncertami w Żninie. Na naszej scenie wystąpią Kombi Łosowski, Bracia i Perfect. Transmisja wideo z koncertu na stronie Jedynki oraz latozradiem.pl. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarnowo Podgórne - miejsce dobre na wypoczynek i... robienie biznesu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 10:31
Nowoczesne hale i boiska sportowe, atrakcyjna oferta kulturalna, Jezioro Lusowskie, ciekawe zabytki i Muzeum Powstańców Wielkopolskich, a przy okazji największy rynek pracy w poznańskiej strefie podmiejskiej. Oto gmina Tarnowo Podgórne.
rozwiń zwiń