Bonda zdradza jak napisać bestsellerowy kryminał. "Zaczynam od mordercy"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:05
- Jestem osobą dosyć racjonalną, nie wierzę w żadne przypadki, lubię twarde dane. Pisząc, staram się podrzucać czytelnikowi tropy, by sam rozwiązywał zagadkę, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy od początku wiem, kto zabił - opowiada w Jedynce Katarzyna Bonda.
Audio
  • Katarzyna Bonda o pisaniu książek kryminalnych (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Ukochane książki słuchaczy Jedynki (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Dorota Koman i książki wszech czasów (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Justyna Sobolewska o literackich dziełach dla dzieci i klasykach na wakacje (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Literatura w muzyce - śladów szuka Zbigniew Krajewski (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Co by było, gdyby książek nie było - sprawdzał Łukasz Starowieyski (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
Katarzyna Bonda i Roman Czejarek
Katarzyna Bonda i Roman CzejarekFoto: Redakcja Lata z Radiem

Dziennikarka i pisarka, autorka powieści i dokumentów kryminalnych, m.in. "Zbrodnia niedoskonała", "Tylko martwi nie kłamią", "Florystka" i "Pochłaniacz", podkreśla w audycji "Lato z Radiem", że o literackim sukcesie decyduje bardzo wiele czynników i tylko na część z nich sam pisarz ma wpływ. - Ja staram się te właśnie elementy ogarniać. Zaczynam od wykresu, a właściwie ośmiu punktów, to mój algorytm. Bardzo precyzyjnie podchodzę do planu, konspektów, rozpisuję wszystko, a później się tym bawię - wyjaśnia Katarzyna Bonda.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak podkreśla, sukcesu nie zawdzięcza wyłącznie talentowi, ale wieloletniemu doświadczeniu i ciężkiej pracy. - Trzy lata uczyłam się opowiadać w Polsce i zagranicą, na tablicy korkowej robiłam montaże z karteczek, albo pisałam zwoje. Należy się rozwijać i uczyć, talent to jedynie jakieś 30 procent - uważa gość Jedynki.

W rozmowie z Romanem Czejarkiem Katarzyna Bonda dodaje, że nie można napisać dobrego kryminału bez sprawdzania konkretnych rzeczy z dziedziny kryminologii. - Kiedy dostaje się masę danych, fabuła sama zaczyna się składać. Wyobraźnia jest tylko spoiwem, dane trzeba dostać z rzeczywistości - zaznacza.

Katarzyna Bonda i początki pisarstwa: jestem wampirem >>>

Gdzie Katarzyna Bonda została zainfekowana wątkiem kryminalnym i gdzie szuka informacji do nowej książki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Czytaj także

Kryminalny wątek w karierze Andrzeja Chyry

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 15:09
Zapraszamy do słuchania pasjonującej lektury. "Burza słoneczna" Asy Larsson ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, a jej fragmenty na naszej antenie czytał Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:30
Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda: słucham, podpatruję, jestem wampirem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:32
- Wszystkie moje książki są dokładnie udokumentowane, wszędzie jeżdżę, wszystko sprawdzam. Nie cierpię, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Googlem", bo to jest prawda z drugiej ręki - opowiada autorka kryminałów, która była gościem magazynu "Moje książki". W radiowej Jedynce opowiedziała jak dużą dawkę "kryminalnej wiedzy" zdobyła w pracy... dziennikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laura" - Finlandia też ma swoje Twin Peaks

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Zaginiona dziewczyna, mroczna tajemnica sprzed lat i zmowa milczenia mieszkańców miasteczka Palokaski. Tutaj każdy chce coś ukryć, każdy może być mordercą. Fragmentów pierwszej części trylogii "Miasteczko Palokaski" słuchajcie na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń