Ania Rusowicz w swoich tekstach sięga do taoizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 23:00
Czego słucha Ania Rusowicz, jakie są jej inspiracje i co łączy ją ze światem filmu - o tym wszystkim artystka opowiedziała w audycji "Wschodni front".
Audio
  • Ania Rusowicz o swoich muzycznych inspiracjach (Wschodni front/Jedynka)
Ania Rusowicz
Ania RusowiczFoto: Joanna Łopat/PR

Ostatnia płyta Ani Rusowicz "Genesis", ukazała się w 2013 roku. Na nową możemy prawdopodobnie liczyć za rok. Jak zapowiedział Hubert Gasiul, menedżer, a prywatnie mąż wokalistki, ich idealnym założeniem jest wydawanie nowego albumu co dwa lata, zawsze w październiku.

Dodał, że Anię czeka nowe wyzwanie, ponieważ dostała propozycję stworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu. - Nie jestem zwolenniczką nagrywania jednej płyty po drugiej. To zajmuje bardzo dużo czasu i nie pozwala zrobić czegoś naprawdę fajnego - powiedziała Ania Rusowicz. Zaznaczyła, że bardzo dużo czasu ulatuje jej w podróżach, a żeby stworzyć materiał na płytę musi usiąść z gitarą i wyciszyć się.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Szczególnie, że dla artystki ważna jest sfera duchowa i emocjonalna. Ania Rusowicz codziennie medytuje i stara się nie pielęgnować złych emocji, bardzo bliska jest jej filozofia taoizmu, co przekłada się także na twórczość. - Próbuję przez teksty i dźwięki coś poruszyć w ludziach, jakąś strunę, która czasami będzie radosna, czasami smutna - powiedziała. Jak dodała, w wolnym czasie lubi słuchać muzyki klasyków, np. Franka Sinatry. Często sięga po winyle, a wydanie własnej płyty na tym nośniku było dla niej spełnieniem marzenia.

Artystka powiedziała w radiowej Jedynce, że jest zachwycona festiwalami, na których zagrała w te wakacje - Przystankiem Woodstock i Jarocinem. - Śni mi się to czasami. Na Woodstocku miałam ciarki, Jarocin okazuje się piękną imprezą - stwierdziła.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

Hubert Gasiul zdradził nam z kolei swoje festiwalowe marzenie. - Brakuje nam jeszcze jednego festiwalu, prawdziwego hipisowskiego festiwalu, żeby zaprosić zespoły retro - wyjaśnił.

We "Wschodnim froncie" mówiliśmy także o nadchodzącym festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbędzie się 24-28 września w Warszawie. Jednym z wykonawców będzie Hugh Masakela, międzynarodowa gwiazda sceny jazzowej, który ma na koncie 40 albumów i koncerty ze Steviem Wonderem, U2 i Paulem Simonem. Muzyk będzie w Warszawie obchodził 75. urodziny.

Rozmawiali Maciej Szajkowski i Krzysztof Nieporęcki.

bk/ag

Czytaj także

Ania Rusowicz: płyta "Genesis" jest bardziej psychodeliczna niż "Mój Big-Bit"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 10:24
- Bardzo chciałam pokazać, że potrafię poruszać się w różnych odcieniach stylistyki retro. To nie jest tylko szufladka z napisem "Bigbit" i piosenki mojej mamy. Dlatego utwory na płycie "Genesis" są bardziej psychodeliczne i niepokorne - mówiła w Jedynce Ania Rusowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Rusowicz i depresyjne piosenki, które wywołują pozytywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 05:03
Ania Rusowicz po nagraniu drugiej płyty, stała się ulubienicą krytyków. - Jest mi miło, że udaje się połączyć jakieś bardziej ambitne dźwięki z popularnością - opowiada wokalistka w programie "Muzyka nocą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Wpadnij w trans w rytm muzyki z Madagaskaru i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:19
- Słyszałem ostatnio, że folk, muzyka świata, muzyka korzeni – zwał jak zwał – to muzyka przyszłości. To stwierdzenie idealnie potwierdza się w czasie naszego festiwalu - mówił w Jedynce Andrzej Matusiak, pomysłodawca Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń