Miejska jazda - łańcuchy na kołach?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:00
Wielu kierowców myśli, że jesienna wymiana opon na zimowe wystarczy, aby spokojnie i bez przygód przetrwać zimę. Tegoroczne warunki drogowe przypomniały, że czasami nawet najlepsze "zimówki" nie wystarczą, aby sprawnie poruszać się po drogach. Okazuje się, że łańcuchy mogą przydać się nie tylko na wyjazd w góry!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne/Foto: Wulle/ shutterstock

Jakie łańcuchy wybrać?

Przed ich zakupem warto poczytać, jaki sprzęt rekomenduje producent naszego samochodu. Inne łańcuchy zakłada się do osobówek, inne do SUV-ów, a jeszcze inne do samochodów ciężarowych. Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy się kierować też rozmiarem opony – należy sprawdzić szerokość, stopień obniżenia i rozmiar felgi. Ważna jest precyzja. Przy szerokiej oponie, miejsca między kołem a zawieszeniem może być naprawdę niewiele! W takiej sytuacji właściwe będą łańcuchy z małym ogniwem - radzi Mirosław Kordyszewski, właściciel firmy sprzedającej taki sprzęt. 

Posłuchaj
01:15 15.02 ŁAŃCUCHY 1.mp3 Jakie łańcuchy wybrać? (Rozrusznik/PRK)

-

Mirosław Kordyszewski radzi, by kupować łańcuchy, które na oponie tworzą diamentowy wzór. Wtedy podczas jazdy jest pewność, że jakaś ich część będzie mieć styczność z zaśnieżoną nawierzchnią. To z kolei spowoduje utrzymanie przyczepności samochodu.

Jak zamontować łańcuchy?

Łańcuchy montuje się tylko na koła napędowe. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu z napędem 4x4, możesz założyć je tylko na przednie koła. Wskazane jednak będzie "uzbrojenie" wszystkich czterech opon. 

Na rynku dostępny jest taki sprzęt, który można założyć od ręki - na postoju. Po przejechaniu kilku metrów trzeba jednak wysiąść z auta i napiąć łańcuch, by dobrze objął oponę. Sprawnemu kierowcy (którym z pewnością jesteś) powinno to zająć dosłownie chwilę. Zanim rzeczywiście będziesz potrzebował pomocy, warto poćwiczyć zakładanie łańcuchów "na sucho". Praktyka czyni mistrza!

Posłuchaj
00:58 15.02 ŁAŃCUCHY 2.mp3 Jak montować łańcuchy? (Rozrusznik/PRK)

Gdzie i jak używać łańcuchów?

Pomimo łagodnych zim sprzedaż łańcuchów w ostatnich latach stale wzrasta. Po części wiąże się to ze wzrostem świadomości dotyczącej zimowych zagrożeń. Wyjazd w góry w okresie Świąt i ferii powinien kojarzyć nam się nierozerwalnie z koniecznością wyposażenia się w odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Posłuchaj
01:14 15.02 ŁAŃCUCHY 3.mp3 Gdzie możemy/musimy korzystać z łańcuchów? (Rozrusznik/PRK)

-

Kodeks drogowy pozwala stosować łańcuchy przeciwślizgowe wyłącznie na drodze pokrytej śniegiem. Nakaz ich stosowania na danym odcinku drogi może wprowadzić też odpowiedni znak. 

Gdy na kołach mamy łańcuchy, nie można przesadzać z prędkością. Producenci zalecają, by było to maksymalnie 50 km/h. Należy unikać też gwałtownego przyspieszania i hamowania. Łańcuch nigdy nie da 100 proc. gwarancji, że nie wypadniesz z trasy. Szczególną uwagę powinieneś zachować przy podjazdach pod krawężnik – zerwany łańcuch nie jest rzadkością!

Posłuchaj
00:25 15.02 ŁAŃCUCHY 4.mp3 Łańcuchy na koła - jak jeździć? (Rozrusznik/PRK)

 Tegoroczna zima pokazała, że potrafi skutecznie uprzykrzyć życie kierowcom. Nie daj zaskoczyć się pogodzie - jeśli możesz, kup łańcuchy na koła. Nigdy nie wiesz, kiedy mogą się przydać!


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE:


Czytaj także

"Gdyby kózka nie skakała..."

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:20
Podwójną cenę zapłacił za swą nieodpowiedzialność 42-letni skarżyszczanin. Nie dość, że podejrzewany jest o jazdę na podwójnym gazie, kierowanie autem mimo sądowego zakazu, to jeszcze złamał nogę chcąc uciec przed policjantami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lód na naczepie - jak go usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:00
Z jednej strony przepisy, które wymagają oczyszczania naczep ciężarówek ze śniegu i lodu. Z drugiej - praktyczny brak możliwości dostania się na wysokość dachu oraz niebezpieczeństwo dla kierowcy. Są jednak pomysły, by ten problem rozwiązać. Mają je zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i producenci naczep. Na te pierwsze trzeba zaczekać przynajmniej rok, zaś w drugim przypadku potrzebne są dobra wola i finanse firm transportowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy samochód może być afrodyzjakiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 15:30
W walentynkowe popołudnie romantyczny nastrój dotarł także do Polskiego Radia Kierowców. Czy samochód może zagwarantować nam miłość? Czy w oczach płci przeciwnej dobry samochód = dobry partner? Dlaczego facet w Lexusie ma większe szanse u kobiety, niż facet w Matizie?
rozwiń zwiń