Viklinova - kompozycje inspirowane muzyką ludową

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:08
- W muzyce tradycyjnej jest to, czego potrzebujemy, czyli trans, prawdziwość, która zanika w piosenkach serwowanych nam przez codzienność, papka z YouTube'a, kultura pop. Jeśli chcemy doznać czegoś więcej, to musimy zajrzeć głębiej. W wiejskich dźwiękach odnajdujemy coś, co nas ujmuje - podkreślił w Programie 1 Patryk Walczak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ kamienczanka

Posłuchaj
22:32 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_04_23 PR1_02_06_18_Muzyka_Nocą.mp3 Viklinova - kompozycje inspirowane muzyką ludową (Muzyka Nocą/Jedynka)

 

Viklinova to nowy projekt muzyczny tworzony przez trójkę przyjaciół - Karolinę Matuszkiewicz (śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka), Patryka Walczaka (akordeon) i Jacka Mazurkiewicza (kontrabas).

Karolina Matuszkiewicz 1200.jpg
Karolina Matuszkiewicz: poszerzam muzyczne horyzonty

Grupa tworzy kompozycje, w których odwołuje się do tradycyjnej muzyki wokalnej i instrumentalnej z różnych rejonów Polski. - Część repertuaru jest inspirowana muzyką tradycyjną, część to nasze kompozycje - wyjaśnił w radiowej Jedynce Patryk Walczak.


Czytaj także:


Co takiego jest w tradycyjnej kulturze, że inspiruje młodych? - To, czego potrzebujemy, czyli trans, prawdziwość, która zanika w piosenkach, które serwuje nam codzienność, papka z YouTube'a, kultura pop. Jeśli chcemy czegoś więcej doznać, to musimy zajrzeć głębiej. W wiejskich dźwiękach odnajdujemy coś, co nas ujmuje - podkreślił Walczak.

W sieci dostępna jest próbka twórczości zespołu. - Mamy nadzieję, że to będzie trampolina do długogrającej płyty. Że te kilka utworów zainteresuje publiczność, jakieś wydawnictwo, może kogoś szerzej, i sprawi, że będziemy mogli nagrać całą płytę - powiedział Walczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać muzyki grupy Viklinova.Viklinova - Jedzie Jasio. Profil: Paweł Walczak


***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą

Prowadził: Maciej Szajkowski

Goście: Karolina Matuszkiewicz i Patryk Walczak (Viklinova)

Data emisji: 23.04.2021 

Godzina emisji: 2.00-3.00

kk

Czytaj także

Muzyka Zakorzeniona w Radomskiem i Biskupiźnie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 06:00
Fundacja Muzyka Zakorzeniona w ubiegłym roku rozpoczęła działalność wydawniczą. Pod fundacyjnym szyldem ukazały się cztery płyty, a o dwóch ostatnich, “Biskupizna” oraz “Muzyka spod Radomia” w szczegółach opowiedział w audycji Piotr Baczewski. W rozmowie również o współczesnych możliwościach nagrywania muzyki wiejskiej na wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie pieśni z Grodzieńszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 10:00
Ten repertuar, dotąd nieopracowany, obrała w 2014 roku za temat badań etnomuzykolożka i muzyk Nasta Niakrasava. Przez sześć lat badań odwiedziła ponad 70 miejscowości, zrobiła nagrania i wywiady z ponad 170 osobami, a łączny czas tych nagrań to 400 godzin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypkowie Rzeszowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 06:00
Poznaliśmy sylwetki trzech rzeszowskich skrzypków: Jana Jakielaszka, Henryka Kretowicza i Henryka Marszała. Czym zajmowała się Drużyna Bartoszowa? Jak tańczyło się z "lasem"? 
rozwiń zwiń