Teatr Scena Współczesna i Zawirowania. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:40
Włodzimierz Kaczkowski, dyrektor działającego od niedawna na Mokotowie Teatru Scena Współczesna i Teatru Tańca Zawirowania, wspomina, że był za granicą i wrócił do Polski z jednym tekstem "Dzieła wszystkie Szekspira". - Nigdy bym nie przypuszczał, że całą moją karierę określi ten tytuł - przyznaje.
Spektakl I ty zostaniesz Chińczykiem
Spektakl "I ty zostaniesz Chińczykiem"Foto: Teatr Scena Współczesna

teatr stock 1200.jpg
Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Premiera spektaklu była w marcu 1998 roku i od tego czasu jest wciąż grany. - Na tyle nam się udał, że osiągnął największą liczbę przedstawień, nie tylko offowych, bo nie jesteśmy teatrem repertuarowym, ale w ogóle jeśli chodzi o polskie teatry - wylicza. Wspomina, że spektakl był grany na scenach różnych warszawskich teatrów, aż wreszcie teatr znalazł własną siedzibę.


Posłuchaj
47:54 2021_09_27_PR1_muzyka_nocą_1.mp3 Teatr Scena Współczesna cz. 1 (Muzyka nocą/ Jedynka)

Posłuchaj
51:52 2021_09_27_PR1_muzyka_nocą_2.mp3 Teatr Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania cz. 2 (Muzyka nocą/ Jedynka)

Zamość 1200.jpg
Festiwal "Dwa Teatry" za nami. Posłuchaj rozmowy z laureatami nagród

- Zdecydowaliśmy się na pewien rodzaj teatru - podkreśla Włodzimierz Kaczkowski. Wyjaśnia, że scena współczesna stara się zajmować tylko takimi przedstawieniami, które powinny wywołać śmiech z dozą zastanowienia się nad problemami współczesnego świata. Do takiego repertuaru będą starali się przyzwyczaić widzów, a w programie mają już kilka tego rodzaju przedstawień.

Ostatnią premierą jest sztuka "I ty zostaniesz Chińczykiem", która w sposób ironiczny podkreśla konieczność stania się Chińczykiem we współczesnym, zdominowanym przez Chiny świecie. - Żartobliwie stwierdzamy, że istnieje konieczność upodobnienia się do Chińczyka i staramy się widowni w tym pomóc - opowiada.

Julia Szczęsna, menadżerka, przyznaje, że twórcy zastanawiali się nad tym, co jest specyficzne w ich teatrze i czego potrzebują widzowie, i doszli do wniosku, że jest to relaks. - Staramy się wytwarzać taką atmosferę przed spektaklami, można napić się wina, jak i po spektaklach, można zostać, porozmawiać z aktorami, z nami - mówi.

Tak się złożyło, że w teatrze na razie grają panowie, również role żeńskie. - Tak jak u Szekspira - wyjaśnia dyrektor. Przyznaje, że nosi się z zamiarem zatrudnienia aktorek, ale trochę nie ma odwagi opisywać np. takich zjawisk jak feminizm z pozycji starszego człowieka, wychowanego w innych warunkach. - Ale kiedyś się odważę i może to już będzie przyszły rok - deklaruje.

Teatr Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania nie zatrudnia na stałe aktorów, tylko ich zaprasza do konkretnych przedstawień, choć wybiera osoby zazwyczaj z tego samego grona. Teatr jest finansowany przez miasto Warszawa, dostaje czasami dotacje z Ministerstwa Kultury. Widownia jest na tyle mała, że teatr nie utrzyma się tylko ze sprzedaży biletów.

Elwira Piorun, tancerka, opowiada o tanecznym dorobku Teatru Tańca Zawirowania. Ten teatr uzupełnia scenę współczesną, bo tańczą głównie kobiety. - Tancerzy dobieram do przedstawień i to jest ciekawsze, niż gdybym miała stałą grupę - wyjaśnia. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadziła: Ewa Heine

Goście: Włodzimierz Kaczkowski (dyrektor), Julia Szczęsna (menadżerka), Elwira Piorun (tancerka)

Data emisji: 27.09.2021 

Godzina emisji: 0.10

ag


Zobacz więcej na temat: TEATR KULTURA taniec

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Kuśmider: Witkacy dla aktora jest dużym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:44
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Podczas tego wydarzenia nie zabraknie dzieł stworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. - Witkacy daje coś takiego, co dla aktora jest dużym wyzwaniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Kuśmider, który wyreżyserował słuchowisko "Oni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Orzechowski: teatr odbywa się w wyobraźni widza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:40
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć m.in. spektakl w reżyserii Kingi Dębskiej "Oscar dla Emily", w którym tytułową rolę gra Ewa Wiśniewska. - Ja byłem tylko takim brzydkim dodatkiem do jej wizerunku na ekranie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Orzechowski, który zagrał rolę Henry’ego. A kim był w Teatrze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń