Wielki powrót po 40 latach. ABBA znów zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 12:48
Kilka tygodni temu muzyczny świat zelektryzowała informacja o wielkim powrocie kultowego zespołu sprzed lat. Przedstawiciele szwedzkiej grupy ABBA słowa dotrzymali i 5 listopada, o północy, ukazał się nowy album zatytułowany "Voyage".
Marzena Tarka, autorka książek poświęconych zespołowi ABBA i Roman Czejarek
Marzena Tarka, autorka książek poświęconych zespołowi ABBA i Roman Czejarek Foto: Roman Czejarek/Polskie Radio

Czytaj też:
Abba_1200x660 (1).jpg
ABBA Non Stop. Nowy kanał muzyczny Polskiego Radia

Agnetha, Anni-Frid, Benny i Björn znów w komplecie. Choć przez cztery dekady przekonywali, że ich powrót do studia nagrań jest niemożliwy, zdanie zmienili. Kilka dni temu światło dzienne ujrzał nowy album grupy ABBA. Zawiera dziesięć niepublikowanych dotąd utworów. Fani zespołu doceniają ich różnorodność. - Mamy etno, folk, muzykę klasyczną, pop, trochę disco, muzykę celtycką. Spodobało mi się, że ABBA na tej płycie jest nieoczywista - mówi Marzena Tarka, autorka książek poświęconych grupie.

Posłuchaj
47:38 2021_11_07 00_10_58_PR1_Muzyka_noca.mp3 Kultowy zespół ABBA powraca po 40 latach z nową płytą cz. 1 (Muzyka nocą/Jedynka)

Posłuchaj
51:40 2021_11_07 01_07_02_PR1_Muzyka_noca.mp3 Kultowy zespół ABBA powraca po 40 latach z nową płytą cz. 2 (Muzyka nocą/Jedynka)

Posłuchaj
53:47 2021_11_07 02_05_04_PR1_Muzyka_noca.mp3 Kultowy zespół ABBA powraca po 40 latach z nową płytą cz. 3 (Muzyka nocą/Jedynka)

   

Fenomen

Choć prób powrotów w świecie muzyki było wiele, nie wszystkie można ocenić pozytywnie. Tym większy podziw wśród krytyków budzi grupa, której członkowie potrafili wrócić do swojego stylu po 40 latach przerwy. - Nie znam drugiego takiego wykonawcy. Wracali po iluś latach, ale nie po 40 - przypomina gość audycji. Utwory z nowej płyty zostały dobrze przyjęte, zajmują wysokie miejsca na światowych listach przebojów. - Są także dość dobre recenzje głosów obu pań, i to ze strony uznanych krytyków muzycznych - dodaje.

Marzena Tarka podkreśla, że obie wokalistki prywatnie są bardzo ciepłymi osobami, z poczuciem humoru, choć różnią się charakterami. W przeszłości pojawiały się teorie, że między paniami dochodziło do kłótni. Gość Romana Czejarka przekonuje, że o sprawie po raz pierwszy napisali brytyjscy dziennikarze, łaknący nowych tematów. - ABBA gdzieś zniknęła, nie było żadnych historii, które można byłoby wyciągnąć. Wymyślono więc tę informację, która zresztą chwyciła w prasie brukowej, i zaczęto ją powielać - tłumaczy.

YouTube/ABBA

Kariera burzliwa, ale barwna

Członkowie zespołu nie przepadali w przeszłości za trasami koncertowymi. Marzena Tarka przyznaje, że preferowali oni raczej pracę w studio. - Panowie woleli przeznaczyć ten czas na nagrywanie, tworzenie nowych piosenek. To Frida była osobą energetyczną, która lubiła występować na scenie - mówi. ABBA zorganizowała w sumie trzy duże trasy koncertowe, jedna z nich odbyła się w Australii i okazała się ogromnym sukcesem. Trochę słabiej poszło w USA. - Rynek amerykański był i jest nadal rynkiem hermetycznym. Usiłowali się przebić, ale tak naprawdę udało się to dopiero po latach, dzięki musicalowi "Mamma Mia" - przypomina.

Wyjątkowym wydarzeniem była wizyta szwedzkich muzyków w Studiu 2 - cyklicznej audycji Telewizji Polskiej, nadawanej w latach 1974-1983. W Polsce pojawili się w roku 1976, zrezygnowali nawet z honorarium na rzecz praw do sprzedaży programu za granicą. - Nie spotkałam się z tym, żeby pokazywano go w krajach zachodnich. Wydaje mi się więc, że nie udał się ten zabieg. Podejrzewam, że program był zapłatą za występ - uważa gość "Muzyki nocą". Dodaje też, że występ potraktowano jako promocję płyty "Arrival" i rozpoznanie rynku socjalistycznego. Współtwórca sukcesu ABBY - Stig Anderson - myślał nawet o koncercie na Placu Czerwonym.

Zobacz też:

Po rozpadzie

Ostatnią płytą, którą wydali, był album pt. "The Visitors" z roku 1981. Później, choć rozpoczęli pracę nad kolejnymi projektami, coraz częściej zaczęły pojawiać się różnice zdań prowadzące do kłótni. Formalnie jednak nikt jeszcze nie planował zakończenia działalności. - Uważali, że napiszą musical "Chess", a potem wrócą z nową płytą. Drogi się jednak zbytnio rozeszły - wyjaśnia Marzena Tarka. Zespół się rozpadł, a Agnetha, Anni-Frid, Benny i Björn zaczęli próbować swoich sił w karierach solowych. - Agnetha już w roku 1982 przymierzała się do stworzenia nowej płyty. Zaczęły się nagrania do albumu "Wrap Your Arms Around Me", który został dobrze przyjęty - dodaje.

Frida również poświęciła się autorskim projektom, do współpracy angażując m.in. producenta utworów Phila Collinsa. W listopadzie 1982 roku wydała pierwszy solowy album pt. "Something's Going On". - Płyta cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, a singiel okazał się prawdziwym hitem. Wydała album jako pierwsza, przed Agnethą - opowiada gość audycji. Benny i Björn skupili się natomiast na pisaniu musicalu "Chess". W jednym z utworów pojawiło się określenie, że "Polska jest pionkiem w grze". Komunistyczne władze zdecydowały więc o bojkocie i musicalu nie można było usłyszeć w polskich stacjach radiowych.

Czytaj też:
pap_19761007_005(1).jpg
Album "ABBA". Sukces zwycięzców Eurowizji

Co dalej?

Dziś fani znów mogą rozkoszować się utworami wykonywanymi przez ABBĘ. Płyta "Voyage" zyskuje coraz lepsze recenzje, a Marzena Tarka nie ma wątpliwości, że grupę czeka sukces. Na przyszły rok zaplanowano niezwykłą, bo wirtualną trasę koncertową. W Londynie przez trzy lata prezentowane będą awatary członków zespołu. - Być może później te kopie ruszą dalej. Trwają rozmowy z Las Vegas - dodaje. A czy możemy liczyć na kolejną płytę? - Nie chciałabym zamykać tego rozdziału, ale czas robi swoje - podsumowuje gość audycji.

***

W piątek (5.11) Polskie Radio uruchomiło nowy, całodobowy internetowy kanał radia ABBA NON STOP. Jest on dostępny TUTAJ za darmo dla każdego, kto ma dostęp do internetu. Radia ABBA NON STOP można słuchać za pomocą telefonów komórkowych, komputerów, w aplikacji mojepolskieradio.pl oraz na wszystkich dużych platformach radia sieciowego.

Playlista Radia ABBA NON STOP składa się w tej chwili z kilkuset nagrań. Od najbardziej znanych przebojów zespołu ABBA, po nagrania dostępne tylko dla fanów grupy i kolekcjonerów. Prezentowane są także informacje o historii zespołu, ciekawostki oraz mało znane fakty. Baza nagrań i zapowiedzi jest cały czas uzupełniana, w najbliższych dniach uruchomiony zostanie specjalny telefon dla słuchaczy, fanów ABBY (22 ‪645 24 25‬). Najciekawsze wypowiedzi, wspomnienia i opowieści będą również prezentowane na antenie Radia ABBA NON STOP.

Autorem kanału jest Roman Czejarek. Za stronę techniczną odpowiada Informacyjna Agencja Radiowa, sekcja Kanałów Internetowych i Podcastów.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marzena Tarka (autorka książek poświęconych zespołowi ABBA)

Data emisji: 7.11.2021

Godzina emisji: 0.00-3.00

mg

Czytaj także

ABBA powraca z nowym albumem. Jacek Wójcicki: w muzyce pop są nie do pobicia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 18:34
Legendarny zespół ABBA po 40 latach powraca z nowym albumem studyjnym "Voyage". Grupa da serię koncertów w Londynie, na których jednak nie pojawi się osobiście na scenie. Członków zespołu zastąpią ich cyfrowe awatary. - Oni wyprzedzają tutaj epokę. Są prekursorami muzyki i technologii i w popie są nie do pobicia - mówił w "Muzycznej Jedynce" śpiewak Jacek Wójcicki. 
rozwiń zwiń