Mari Boine, mistyczny głos zimnej Północy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 13:00
Joikowanie jest jedną z najstarszych, ciągle żywych, europejskich tradycji muzycznych. Polega na improwizowaniu krótkich melodii ujętych w archaiczne pięciostopniowe skale. Śpiew, przypominający jodłowanie, jest jednogłosowy i nie towarzyszą mu żadne instrumenty.
Audio
Mari Boine
Mari BoineFoto: Gregor Hohenberg

W joikowaniu ważna jest intymna relacja człowieka i pieśni. Joik, czyli pieśń stanowi często dar od rodzica lub krewnego i towarzyszy człowiekowi przez całe życie, przeżywa je razem z nim. 

Właśnie joikowanie stało się kopalnią inspiracji dla Mari Boine, ikony muzyki Samów, najbardziej rozpoznawalnej na świecie reprezentantki tej niewielkiej grupy etnicznej. Boine odwołuje się w swojej twórczości do tradycyjnych form, wypełniając je poruszającą opowieścią o życiu i kulturze Samów. Śpiewa między innymi o prześladowaniach, jakie spotkały rdzennych mieszkańców ze strony norweskich władz, o walce o własną tożsamość, język i muzykę. Koncert Mari Boine - na życzenie słuchaczy - z Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie z 2007 roku przypominamy sobie w audycji.

Do tego w audycji muzyka na mroźne wieczory, czyli odpowiedź na pytanie, jak z zimnem radzą sobie w Skandynawii. Oczywiście muzycznie! Posłuchamy topowych folkowych i etnojazzowych grup z Norwegii, Szwecji, Finlandii i nie tylko, w tym: Haselius Hedin, Wimme Saari, Pekko Kappi, Nordic, Maria Kalaniemi, Hedningarna, Gjermund Larsen Trio, Bazar Bla, Lena Willemark czy Garmarna i inne.

***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 13.12.2021

Godzina emisji: 0.10