Zofia Wichłacz: wzorowałam się na Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 19:23
- Zachwycałam się filmami z jej udziałem. Są dla mnie wyznacznikiem, punktem do którego chciałabym kiedyś dojść - mówiła w Jedynce 19-letnia aktorka, która w filmie Jana Komasy "Miasto 44" zagrał główną rolę kobiecą.
Audio
  • Zofia Wichłacz o swojej roli w filmie "Miasto 44" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Zofia Wichłacz
Zofia WichłaczFoto: T.Jaremczak/Polskie Radio

Zofia Wichłacz wcieliła się w postać "Biedronki", jednej z dziewczyn, które walczą o serce głównego bohatera obrazu Komasy. Zrobiła to z takim powodzeniem, że jury 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyróżniło ją nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

- Byłam zaskoczona. Nie sądziłam, że jest to możliwe. Zwykle nagrody wędrowały do bardziej doświadczonych aktorek - przyznała w audycji "Dosłownie kultura". Jak tłumaczyła, otrzymanie nagrody nadal wydaje jej się abstrakcją. - Jeszcze to do mnie nie dotarło. Mój umysł nie przyswoił tej informacji - dodała. W rozmowie z Joanną Sławińską młoda aktorka tłumaczyła również, że jej życie po festiwalu się nie zmieniło. - Dalej trzeba robić swoje - skromnie przyznała.

Zofia Wichłacz nie od razu została przyjęta do ekipy filmu "Miasto 44". Na pierwszym castingu miała zaledwie 16 lat. Dopiero na kolejnym dostała do ręki scenariusz. Miała już wtedy za sobą rolę w Teatrze Telewizji, wystąpiła w "Moralności panny Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony. - Na pewno pomogło mi doświadczenie wyniesione z Teatru Telewizji. Na mój plus zagrał też czas. Dojrzałam, nie zagrałabym "Biedronki" w wieku 16 lat - przyznała aktorka.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak tłumaczyła, była naturszczykiem, który uczył się od najlepszych. - Oglądałam filmy podziwiając Meryl Streep, Cate Blanchett, Agatę Kuleszę, Danutę Stenkę, Krystynę Jandę. Zawsze kombinowałam, jak one to robią. Jak wydobywają z siebie prawdę, skąd ona się bierze w ich oczach. W tym jest klucz - stwierdziła Wichłacz.

O jakich rolach dla siebie myśli Zofia Wichłacz? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Wywiady Joanny Sławińskiej z cyklu "Dosłownie kultura" będą pojawiały się na antenie radiowej Jedynki w poniedziałki i czwartki o godz. 17.18. Zapraszamy.

tj/mc

Czytaj także

Jan Komasa: widzowie w kinach zobaczą inną wersję "Miasta 44" niż powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 16:18
- Zmiany brzmią tak, jakbyśmy zmieniali coś z jakiegoś powodu. Nie, to są normalne prace. Z częścią ujęć po prostu się nie wyrobiliśmy, a one zmieniają wymowę filmu. W wielu aspektach intensyfikują i podnoszą wrażenia - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa "Biedronka": bez Jana Komasy nie stworzyłabym roli w filmie "Miasto 44"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 08:00
- On ma zmysł i talent reżyserski. Zdolność docierania do najskrytszych zakamarków psychiki aktorów i postaci, w które się wcielają - mówiła w Jedynce Zofia Wichłacz, która zagrał główną rolę kobiecą w filmie Komasy "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

39. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy dla "Bogów" Palkowskiego. Film o Relidze podbił serca jury i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 08:59
Film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" został nagrodzony Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu na zakończonym 39. festiwalu w Gdyni. Za najlepszych aktorów uznano Zofię Wichłacz i Tomasza Kota, za reżysera - Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" na miarę Oscara? Nie tylko Polacy zobaczą Warszawę '44 w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 05:08
Międzynarodowa wersja filmu "Powstanie Warszawskie", którą wyreżyserował Władysław Pasikowski, powalczy o nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. - Liczymy, że ten film będzie pokazywany na festiwalach - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń