Reżyser filmu "Służby specjalne": nie ma tu sceny, która nie mogłaby się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:40
- Mówię to na podstawie rozmów z kilkudziesięcioma oficerami wywiadu i kontrwywiadu cywilnego i wojskowego. Na końcu filmu znajduje się jednak napis, że wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Nie należy więc patrzeć na "Służby specjalne" jak na film historyczny - mówił w Jedynce Patryk Vega.
Audio
  • Patryk Vega o filmie "Służby specjalne" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Reżyser filmu Służby specjalne Patryk Vega (L) i wcielająca się w jedną z głównych ról Olga Bołądź (P)
Reżyser filmu "Służby specjalne" Patryk Vega (L) i wcielająca się w jedną z głównych ról Olga Bołądź (P)Foto: materiały prasowe

W najnowszym filmie reżysera głośnego "Pitbulla" znalazło się wiele odniesień do współczesnej historii Polski, jak m.in. likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Filmowiec przedstawia też własną wersję wydarzeń dotyczącą śmierci Barbary Blidy i Andrzeja Leppera. Choć w filmie nie padają nazwiska, to wydarzenia i podobieństwo fizyczne aktorów przywołują skojarzenia z tą właśnie dwójką nieżyjących już polityków.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

- Przełomowym momentem w trakcie dokumentacji do tego filmu było to, kiedy dowiedziałem się o pewnym polityku, którego doprowadzono do wylewu, by pozbyć się politycznego problemu. Wówczas wiedziałem już, że chcę podążać dalej w kierunku tego tematu, bo być może podobnych historii było więcej - tłumaczył w audycji "Dosłownie kultura" Patryk Vega.

Joanna
Joanna Sławińska (P) i Patryk Vega (L) z psem Florianem/fot. K. Rzyman

W filmie "Służby specjalne" główne role grają Olga Bołądź, Wojciech Zieliński i Janusz Chabior. Na drugim planie pojawiają się m.in. Agata Kulesza, Andrzej Grabowski, Jan Frycz i Eryk Lubos, ale także byli oficerowie służb i policjanci. - Ci ludzie w swojej pracy często muszą udawać kogoś innego i przed kamerą zachowują się naturalnie - wyjaśnił reżyser.

Dlaczego gość Jedynki ocenia krytycznie likwidację WSI, dowiesz się z nagrania audycji.

Wywiadów Joanny Sławińskiej z cyklu "Dosłownie kultura" słuchaj na antenie radiowej Jedynki w poniedziałki i czwartki o godz. 17.18.

pg/jp

Czytaj także

"Służby specjalne" w kinach. "Rzeczywistość, której istnienia możemy się tylko domyślać"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 08:06
Od piątku można oglądać w kinach wyreżyserowany przez Patryka Vegę film fabularny "Służby specjalne". Zdjęcia kręcono w czterech krajach, m.in. w Iraku. Bohaterami niektórych wątków są politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Służby specjalne". Spiskowa teoria dziejów według Patryka Vegi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 16:00
Jednym z najgłośniejszych filmów, które weszły w ten weekend do kin są "Służby specjalne" Patryka Vegi . Reżyser proponuje w nim własną wersję najnowszych dziejów, w których główne role odgrywają oficerowie tajnych służb.
rozwiń zwiń