Młodzi czescy filmowcy nakręcili film według książki "Gottland"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 09:00
Autorem bestsellerowej książki jest słynny polski reportażysta Mariusz Szczygieł. W rozmowie z Joanną Sławińską wyjaśnia różnice w postrzeganiu historii Czech przez niego i przez młodych filmowców z tego kraju.
Audio
  • Maiusz Szczygieł o filmie "Gottland", który został zainspirowany jego książką o tym samym tytule ("Dosłownie kultura/Popołudnie z radiową Jedynką)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Andrzej Gralewski/PR

Pięć krótkich obrazów inspirowanych reportażami z bestsellerowej książki "Gottland" Mariusza Szczygła znalazło się w programie XXX. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserzy, absolwenci Praskiej Szkoły Filmowej, w zaskakujący sposób przedstawiają niekonwencjonalne spojrzenie na historię Czechów i ich kraju.

Książka Mariusza Szczygła cieszy się ogromnym powodzeniem na całym świecie. Wydano ja w 15 krajach, a w samych Czechach miała 17 wznowień.

Choć na ekranie ukazują się napisy, że film powstał na podstawie książki "Gottland", to - zdaniem Mariusza Szczygła - jego książka była tylko impulsem. - Czymś, co zainspirowało młodych czeskich filmowców, ale trudno od nich oczekiwać,  żeby swoimi kamerami ilustrowali książkę cudzoziemca, starszego od nich o 20 lat - mówi gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że film to generacyjna wypowiedź młodych Czechów, którzy inaczej widzą bohaterów opisanych w książce. - Co pokolenie, to podejście - zauważa Mariusz Szczygieł.
Zapewnia, że nie ingerował w scenariusz, lecz pozwolił im realizować swoją wizję. Jedną z bohaterek książki i filmu jest czeska aktorka Lida Baarová, która zakochała się w Goebbelsie i miała z nim romans i w której zakochał się również Hitler. Reportażysta wyjaśnia, na czym polega różnica między nim a filmowcami w jego postrzeganiu tej osoby. Na dzieło Czechów składa się pięć krótkich filmów inspirowanych opowiadaniami Szczygła.

Jak sfilmować nieprzekładalną na język kina książkę, która wzbudza zachwyt nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą? Po zakończeniu Warszawskiego Festiwalu Filmowego film "Gottland" będzie można zobaczyć w listopadzie w 32 kinach w całej Polsce.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się również, nad czym pracuje obecnie Mariusz Szczygieł.
Wywiadów Joanny Sławińskiej z cyklu  "Dosłownie kultura" słuchaj na antenie radiowej Jedynki w poniedziałki i czwartki o godz. 17.18.

(ag/mm)

Czytaj także

Szczygieł i antologia reportażu, w której buzuje niczym w szampanie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 04:00
- Ta antologia to nie tylko festiwal poszczególnych reporterów, w którym od każdego autora biorę hit i z tego powstaje książka. Tak się nie dało - mówi w Jedynce Mariusz Szczygieł, redaktor "Antologii polskiego reportażu XX wieku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Służby specjalne". Spiskowa teoria dziejów według Patryka Vegi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 16:00
Jednym z najgłośniejszych filmów, które weszły w ten weekend do kin są "Służby specjalne" Patryka Vegi . Reżyser proponuje w nim własną wersję najnowszych dziejów, w których główne role odgrywają oficerowie tajnych służb.
rozwiń zwiń