Zanussi: korporacje niszczą pracowników

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 20:27
"Obce ciało" - film z Agatą Buzek, Agnieszką Grochowska i Weroniką Rosati w rolach głównych, to opowieść o mężczyźnie, który trafia do bezwzględnego świata korporacji rządzonej przez szefowe - kobiety.
Audio
  • Krzysztof Zanussi opowiada o swym najnowszym filmie "Obce ciało" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Krzysztof Zanussi
Krzysztof Zanussi Foto: Dawid Skoblewski/Wikipedia/CC

Mężczyzna czyje się prześladowany za swój katolicki światopogląd. Film to międzynarodowa koprodukcja z międzynarodową obsadą wyreżyserowana przez Krzysztofa Zanussiego.
Twórca w radiowej Jedynce zwraca uwagę, że w XXI wieku nastąpiło gwałtowne przyspieszenie. Mamy nowe formy obcowania, nowe formy współżycia i nowe formy kontaktów. Reżyser podkreśla, że korporacje-molochy przyniosły nową obyczajowość, przyniosły oczywiście pieniądze i władzę, wiele dobrych rzeczy, ale przyniosły też etykę postępowania bezwzględnego, która pozwala mamić pracowników. - Często wmawia się im na szkoleniach, że noszą buławę marszałkowską w plecaku, a później się okazuje, że nigdy nikt im nie zaproponuje czołowych stanowisk. To jest tylko sposób gonienia ludzi do pracy - mówi Krzysztof Zanussi. Dlatego zapragnął spojrzeć na to krytycznie.
Reżyser wskazuje, że często ktoś, kto zgodził się sprzedać swoją pracę nagle zauważa, że sprzedał też duszę. - A tego nie trzeba sprzedawać. Duszę należy zachować dla siebie - przekonuje.
W jego filmie bezwzględny świat korporacji reprezentują kobiety. Krzysztof Zanussi zapewnia, że nie ma żadnych uprzedzeń wobec kobiet. Jego zdaniem, jest jednak niedobry feminizm, który napędza kobiety do władzy, pieniędzy i bezwzględnej walki. Ten proces występuje w Polsce ostrzej niż na Zachodzie, gdzie przebiegał stopniowo. Reżyser widzi wokół wiele kobiet, które są ministrami, szefami korporacji i potrafiły połączyć to z życiem rodzinnym. - A model, który pokazałem w filmie "Obce ciało" jest modelem niedobrym - ocenia gość Jedynki.

Krzysztof Zanussi wyjaśnia również jaki jest jego stosunek do katolicyzmu.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Krzysztof Zanussi, reżyser

Data emisji: 1.12.2014

Godzina emisji: 17.16.

(ag/bch)

Czytaj także

Łódź: Krzysztof Zanussi odbierze tytuł doktora honoris causa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 11:09
Krzysztof Zanussi odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego odbierze Krzysztof Zanussi. Reżyser wygłosi też wykład podczas wspólnej inauguracji nowego roku akademickiego dwóch Uniwersytetów: Łódzkiego i Medycznego. Wydarzenie będzie miało miejsce 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: muzyka Kilara była komentarzem do moich filmów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 11:35
- Moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Kilarem było nieszczęśliwe. Wcześniej Henryk Mikołaj Górecki, z którym zostaliśmy w przyjaźni, nie był w stanie wykonać moich idiotycznych zamówień. Kilar je wykonał, ostrzegając jednak, że nie mają sensu... - mówi Krzysztof Zanussi, reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scorsese prezentuje perełki polskiego kina w USA

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 11:27
Po nowojorskim sukcesie przeglądu polskich arcydzieł filmowych wybranych przez Martina Scorsese, który odbył się w lutym, organizatorzy - młodzi pasjonaci kina z Polski - planują kontynuować serię pokazów w USA.
rozwiń zwiń