Polski "Obiekt" wart nagrody na Festiwalu Sundance

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 18:54
- Nie chcieliśmy zrobić reportażu, tylko coś bardzo formalnego. Było to trudne z uwagi na ciężkie, zimowe warunki - mówi Jakub Stolecki, operator filmu dokumentalnego "Obiekt".
Audio
  • Paulina Skibińska i Jakub Stolecki o filmie dokumentalnym "Obiekt" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Film dokumentalny Obiekt jest kreacyjnym obrazem akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów  na zamarzniętym jeziorze oraz pod wodą
Film dokumentalny "Obiekt" jest kreacyjnym obrazem akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na zamarzniętym jeziorze oraz pod wodąFoto: materiały promocyjne/Studio Munka

Polski dokument otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Filmów Krótkometrażowych na 37. Festiwalu Filmowym Sundance, najważniejszej imprezie kina niezależnego na świecie. Jurorzy nagrodzili "Obiekt" za "poezję wizualną".

- Dla mnie był to przede wszystkim wielki szok. Do samego końca nie wiedzieliśmy, że dostaniemy tę nagrodę. Dowiedzieliśmy się dopiero wtedy, gdy przeczytano werdykt na gali. Byłam w takim szoku, że po powrocie do Polski musiałam zobaczyć na YouTube jak to wyglądało, bo nie pamiętałam w ogóle jak się zachowywałam - wspomina w Jedynce reżyserka Paulina Skibińska.

Jak zwraca uwagę Jakub Stolecki, na Festiwal Sundance zakwalifikowało się tylko 16 filmów, a zgłoszeń było ponad 8 tys. - Nie wierzyłem, że ten film w ogóle się tam dostanie - podkreśla operator.

"Obiekt" jest kreacyjnym obrazem akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na zamarzniętym jeziorze oraz pod wodą. Narracja jest prowadzona z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. - Chcieliśmy bardzo skontrastować te dwa światy, pokazać, że ten świat na lodzie jest bardzo statyczny i spokojny, a świat pod lodem dynamiczny. Służyć temu mają ujęcia z twarzą nurka - tłumaczy Paulina Skibińska.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Goście: Paulina Skibińska (reżyserka filmu "Obiekt), Jakub Stolecki (operator filmu "Obiekt")
Data emisji: 12.02.2015
Godzina emisji: 17.16

pg/asz

Czytaj także

Polskie filmy nominowane do Oscara. "Niespodzianki będą do końca"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 13:00
"Medytacja na temat przeznaczenia", "zdejmowanie klątwy", "prostota jako esencja życia" - tak o polskich filmach nominowanych do Oscarów mówią ich twórcy, goście Radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klątwa Ondyny: nasze życie się nie skończyło, wciąż mamy plany

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 12:50
Rodzice chorego na Klątwę Ondyny Leosia podjęli wyzwanie jakie dał im los i postanowili stworzyć synowi w miarę normalne dzieciństwo. Zapis swych starań zawarli w filmie "Nasza klątwa".
rozwiń zwiń