Film o granicy między sztuką a życiem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 21:55
Film "Perfomer" w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego nagrodzono w Berlinie prestiżową "Think: Film Award".
Audio
  • Łukasz Ronduda i Maciej Sobieszczański opowiadają o filmie "Performer" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Agata Buzek i Andrzej Chyra
Agata Buzek i Andrzej ChyraFoto: facebook.com

"Perfomer" został zaprezentowany w ramach prestiżowej sekcji Forum Expanded, która skupia się na styku kina i sztuki współczesnej. Tematem filmu twórcy uczynili wybitnego polskiego artystę performance'u Oskara Dawickiego. Obecnie pracuje on nad projektem "Mowa jest srebrem". Dawicki to jeden z najbardziej oryginalnych i interesujących współczesnych artystów. Najważniejszym tematem jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki... w ogóle istnieje?
Twórcy "Perfomera" przyznają, że na festiwalu było wiele dzieł hybrydycznych, łączących różne światy. - Nasz film uznano za najciekawiej łączący światy sztuki współczesnej, performance’u i kina - mówi Łukasz Ronduda. To on zwrócił się do Macieja Sobieszczańskiego z propozycją współpracy.

Maciej
Maciej Sobieszczański (P) i Łukasz Ronduda (L) twórcy filmu "Performer"


Artyści opowiadają, jak współpraca wyglądała. Na początku chcieli zrobić krótki, półgodzinny film. Potem uznali, że można zrobić film pełnometrażowy. Wyjaśniają również, dlaczego bohaterem filmu zrobili Oskara Dawickiego. Zastrzegają, że nie dokumentują działalności artysty- stworzyli fikcję na temat jego życia i biografii. W filmie bierze udział wielu wybitnych polskich aktorów, wśród nich Agata Buzek i Andrzej Chyra. Wiele dialogów jest improwizowanych. Film ma wejść na ekrany jesienią.

 

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadzenie:
Joanna Sławińska
Goście: Łukasz Ronduda (kurator sztuki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) i Maciej Sobieszczański (wykładowca szkoły Wajdy i łódzkiej filmówki)
Data emisji: 16.02.2015
Godzina emisji:
17.17

(ag/mm)

Czytaj także

Bartłomiej Topa jako Kebab: nie lubię gładkich historii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 18:43
- Od zawsze bardzo w kinie pociągał mnie absurd montypythonowski. Film "Kebab i Horoskop" niesie refleksję nad życiem i pracą, pyta o nasze człowieczeństwo - powiedział aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski "Obiekt" wart nagrody na Festiwalu Sundance

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 18:54
- Nie chcieliśmy zrobić reportażu, tylko coś bardzo formalnego. Było to trudne z uwagi na ciężkie, zimowe warunki - mówi Jakub Stolecki, operator filmu dokumentalnego "Obiekt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kędzierzawska: Danuta Szaflarska to jedyna taka aktorka na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 16:59
- W wieku stu lat gra na scenach dwóch teatrów. Jej aktorstwo nie pachnie naftaliną, tylko jest absolutnie współczesne i fantastyczne - mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska.
rozwiń zwiń