Do Gajosa przychodzi duch. "Nie wierzę..."

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:52
- Mój bohater jest sceptykiem, który nie wierzy w nic, czego nie dotknie, nie zobaczy - mówi aktor o swojej roli w "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.
Audio
  • Janusz Gajos o pracy nad filmem "Body/Ciało" i roli Prokuratora (Dosłownie kultura/Jedynka)
Janusz Gajos jako Prokurator w filmie Małgorzaty Szumowskiej BodyCiało
Janusz Gajos jako Prokurator w filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało"Foto: Jacek Drygała/mat. prasowe Kino świat

Prokurator, z racji swej profesji, ze śmiercią ma do czynienia na co dzień. - Wyobrażam sobie, że obcując z tym wszystkim można dorobić się postawy "nie wierzę w nic". Ale też nie bardzo wierzę, że są ludzie, którzy nie zastanawiają się nad tym, co dzieje się, gdy energia, która nas uruchamiała, przestaje istnieć. Myślę, że każdy ma ten problem - mówi Janusz Gajos w rozmowie z Joanną Sławińską.

Ma go też bohater, którego Gajos określa jako człowieka uważającego się za inteligentnego, który jednocześnie nie rezygnuje z prób zrozumienia, co dzieje się po śmierci, ale też nie chce przyjąć "przekazu" z zaświatów. W końcu, w najważniejszej zdaniem aktora scenie, o której opowiedział w Jedynce, bohaterowie "Body/Ciała" doświadczyli obecności ducha.

Smaku pracy nad tym filmem dodawał nie tylko skomplikowany światopogląd Prokuratora, ale też sposób pracy reżyserki, którą Janusz Gajos nazwał "zadziorną". Aktor zdradził, dlaczego zdecydował się na udział w projekcie Szumowskiej i zgodził się zagrać... brzydkiego człowieka.

Od 6 marca film "Body/Ciało" oglądać można na ekranach polskich kin. Januszowi Gajosowi partnerują m.in. Maja Ostaszewska, debiutująca Justyna Suwała, Adam Woronowicz.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: Janusz Gajos (aktor filmowy i teatralny, Prokurator w filmie "Body/Ciało")
Data emisji: 5.03.2015
Godzina emisji: 17.15

(asz/mc)

Czytaj także

Gajos: zło musi przypominać człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 07:00
W "Układzie zamkniętym” Ryszarda Bugajskiego Janusz Gajos zagrał skorumpowanego prokuratora, który niszczy firmę trójki biznesmenów. Aktor przyznał w Jedynce, że to "skoncentrowane zło”. Zdradził też, jak wiarygodnie zagrać takiego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Gajos: w teatrze nigdy nie patrzę na widownię

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 15:52
- Traktuję widownię jako integralną część teatru, dla mnie najważniejszą. Patrzenie po ludziach jest przeciw temu co aktor ma do zrobienia na scenie – mówił w Jedynce Janusz Gajos tuż przed premierą "Kotki na gorącym blaszanym dachu" w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szumowska: to dobry moment dla polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 19:13
- Oscar dla "Idy" i wcześniejsze nagrody dla tego filmu oraz Srebrny Niedźwiedź dla mojego "Body/Ciało" są znakiem tego, że polskie kino zaczyna przebijać się do światowej świadomości - mówi reżyserka.
rozwiń zwiń