"Dybuk" - próba zrozumienia współczesnej Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 22:39
- Ten film jest metaforą różnych powtarzających się na tych ziemiach zachowań. Podczas zdjęć naszym celem było zrozumieć, dlaczego tak się dzieje - mówi reżyser Krzysztof Kopczyński.
Audio
  • Krzysztof Kopczyński o filmie dokumentalnym "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz" (Dosłownie kultura/Jedynka)
- Humań to ważne miejsce dla zrozumienia Ukrainy, a także w jaki sposób religia może pomóc współczesnemu człowiekowi zrozumieć śmierć - mówi Krzysztof Kopczyńskikadr z filmu
- Humań to ważne miejsce dla zrozumienia Ukrainy, a także w jaki sposób religia może pomóc współczesnemu człowiekowi zrozumieć śmierć - mówi Krzysztof Kopczyński/kadr z filmuFoto: materiały prasowe/Eureka Media

Film dokumentalny "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz" kręcony był podczas obchodów Roku Żydowskiego w Humaniu na Ukrainie. - To miejsce bardzo ważne dla chasydów. Na cmentarzu ofiar rzezi humańskiej z 1768 r. pochowany jest bowiem cadyk Nachman, uważany przez chasydów za ostatniego wielkiego mistyka Izraela - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Krzysztof Kopczyński opowiada również, dlaczego tak ważny w jego filmie jest temat śmierci i dlaczego tysiące chasydów z całego świata przyjeżdża na grób cadyka Nachmana w Humaniu oraz jak na ich obecność reagują Ukraińcy.

Dokument "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz" otworzy 31 maja 55. Krakowski Festiwal Filmowy.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Krzysztof Kopczyński (reżyser, producent filmowy)

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 17.15

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykły świat Brunona Schulza ożywiony w dokumencie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 08:00
- Wizja reżysera Adama Sikory połączona z plastycznością prozy Brunona Schulza i jego animowanych rysunków sprawia wrażenie, że do niego wchodzimy. Z jednej strony jest to film artystyczny, a z drugiej twardy dokument - tłumaczyła w radiowej Jedynce pisarka Agata Tuszyńska.
rozwiń zwiń