Grzegorz Jankowski: w show-biznesie nie ma miejsca dla wrażliwców

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 19:36
- Mam marzenie, aby ktoś w końcu zaczął słuchać ludzi delikatnych, "bez łokci", tych, którzy nie potrafią się przebijać - mówił w Jedynce reżyser filmu "Polskie gówno".
Audio
  • Obraz nędzy i rozpaczy w polskim show-biznesie (Dosłownie kultura/Jedynka)
Kadr z filmu Polskie gówno . Na zdjęciu  Robert Brylewski i Tymon Tymański
Kadr z filmu "Polskie gówno" . Na zdjęciu Robert Brylewski i Tymon TymańskiFoto: mat. promocyjne

Jak tłumaczył, jeżeli nie jesteś "halo, do przodu", to zostajesz w tyle. - Słuchamy ludzi, którzy krzyczą, są pewni siebie i mocni. Ale w kulturze jest wiele osób mało przebojowych. Przebojowość nie jest jedyną zaletą artysty - dodał Jankowski.

Nasz gość otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy debiut na festiwalu w Koszalinie "Młodzi i Film". Wyróżniono go za "bezpretensjonalność, wściekłą szyderczość, spójność estetyczną, wytrwałość i niezwykły ładunek energii" w "Polskim gównie". Film opowiada historię zespołu rockowego, który próbuje przetrwać w show-biznesie. Jednak przedstawiony obraz tego środowiska to nędza pod każdym względem, w tym moralnym - trzeba się sprzedawać, aby osiągnąć jakąkolwiek pozycję. - Tak to wygląda w drugiej lidze. Tymon Tymański i Robert Brylewski (odtwórcy głównych ról) historii, które mogliby opowiedzieć, jest więcej i są jeszcze mocniejsze - tłumaczył reżyser.

Jego zdaniem w filmie nie ma żadnych przesadzonych i wyolbrzymionych scen. Pojawia się też abstrakcyjny humor, który ma je łagodzić. - Jesteśmy przy tym obiektywni, bo również o sobie mówimy brutalnie - zapewnił Jankowski.

Kto i jak wymyślił tytuł filmu? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Grzegorz Jankowski (reżyser)

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 17.19

tj/mm

Czytaj także

"Strefa nagości". Bez słów o uwodzeniu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 21:16
- Uznałam, że słowa można zastąpić mową ciała. To też jest komunikacja, czasem może bardziej skuteczna - mówiła w Jedynce reżyserka Urszula Antoniak.
rozwiń zwiń