"Sprawiedliwy". Jedna decyzja mogła kosztować życie wielu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 22:19
- Ta historia oparta jest na doświadczeniach mojej rodziny, wszyscy bohaterowie są odzwierciedleniem prawdziwych postaci. Także Pajtek, który nie ratował bezpośrednio życia żydowskiego dziecka, ale był sprawiedliwy najbardziej ze wszystkich - mówi scenarzysta i reżyser Michał Szczerbic.
Audio
  • Urszula Grabowska i Michał Szczerbic o bohaterach filmu "Sprawiedliwy" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Od lewej: Urszula Grabowska, Ewelina Zawistowska i Katarzyna Dąbrowska. Kadr z filmu Michała Szczerbica Sprawiedliwy, który od 19 lutego oglądać można w polskich kinach
Od lewej: Urszula Grabowska, Ewelina Zawistowska i Katarzyna Dąbrowska. Kadr z filmu Michała Szczerbica "Sprawiedliwy", który od 19 lutego oglądać można w polskich kinachFoto: mat. promocyjne Monolith Films

Gość Jedynki przyznaje, że historia rodzinna stała się pretekstem do zajęcia się tematem, który interesował go od dawna. - Zjawiska, które w czasie II wojny miały miejsce na terenie Polski, i to, jak je później przedstawiano, to temat rzeka. Uważałem, że należy dotrzeć do odbiorcy poprzez odwoływanie się do warstw wrażliwych, stąd dziecko jako bohater - wyjaśnia twórca "Sprawiedliwego".

W rzeczywistości, podobnie jak w filmie, potrzebny był "łańcuszek ludzi dobrej woli", dzięki którym ocalone zostało życie żydowskiego dziecka. Młode polskie małżeństwo - Anastazja i Jan - mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać 6-letniej Hani nie tylko schronienie, ale i miłość, a lokalny dziwak Pajtek wyciąga dziecko z traumy. - Zostałam zaproszona do opowiedzenia bardzo osobistej i ważnej historii, Michał powierzył mi zadanie zagrania jego mamy. To było bardzo szczególne doświadczenie - podkreśla Urszula Grabowska, filmowa Anastazja. 

Aktorka podkreśla, że praca nad "Sprawiedliwym" po raz kolejny pozwoliła jej zastanowić się nad "ludzkim wyzwaniem", jakim były decyzje o ratowaniu Żydów, gdy groziła za to kara śmierci.

W jakim sensie Michał Szczerbic "nie oszczędził" swojej mamy, która - wspólnie z siostrą - uznana została za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata? I co odróżnia niepełnosprawnego intelektualnie Pajtka (w tej roli Jacek Braciak) od świadomych ryzyka dorosłych? 

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Urszula Grabowska (aktorka), Michał Szczerbic (scenarzysta, reżyser, kierownika produkcji i autor scenariusza filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. "Róża")

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 17.18

asz/iwo

Czytaj także

Izraelski pisarz Uri Orlev: jestem polskim patriotą

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:59
- Do dziś, gdy widzę polską flagę, czapkę rogatywkę lub orła z koroną, to się wzruszam. Nawet gdybym chciał, nie mógłbym tego zmienić - powiedział w radiowej Jedynce Uri Orlev. Jak jednak tłumaczył, Polska zdradziła go podczas wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Syn Szawła". Porządkowanie pamięci o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 18:53
- To co skłoniło nas do zrobienia tego filmu, to po części chęć zrehabilitowania członków Sonderkommando – mówi Geza Röhrig, odtwórca głównej roli w głośnym węgierskim filmie "Syn Szawła".
rozwiń zwiń