Indianie i kowboje w życiu Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 22:46
- Pierwsze lektury mają ogromny wpływ na późniejszy smak, poczucie humoru i spojrzenie na świat - mówi w radiowej Jedynce Cezary Harasimowicz - pisarz, scenarzysta i aktor.
Audio
  • Cezary Harasimowicz opowiada o książkach swojego dzieciństwa (Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa/ Jedynka)
Cezary Harasimowicz
Cezary HarasimowiczFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Pierwszą lekturą, którą pamięta Cezary Harasimowicz jest Trylogia. Dzieło Sienkiewicza czytała mu mama. - W zasadzie nigdy sam nie przeczytałem Trylogii, bo zrobiła to dla mnie mama. Jest z zawodu aktorką, więc zrobiła to świetnie - opowiada pisarz. Jak dodaje, potem ciężko go było namówić do czytania, bo miał wrażenie, że książka to coś mówionego, wypowiadanego na głos.

Cezary Harasimowicz, który - jak podkreśla - pochodzi z pokolenia westernów oraz opowieści o Indianach i kowbojach, czytał książki Karola Maya i Wiesława Wernica o Dzikim Zachodzie. - Jedna rzecz, która jest bardzo niestereotypowa, to "Teatrzyk Zielonej Gęsi" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Pamiętam, że ta lektura wywarła na mnie olbrzymie wrażenie - podkreśla scenarzysta.

W audycji mówiliśmy o "denerwującej" modzie na literaturę iberoamerykańską, zespojeniu życia z literaturą na przykładzie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa oraz tym, jak można uczyć scenopisarstwa.

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Cezary Harasimowicz (pisarz, scenarzysta, aktor, dramaturg)

Data emisji: 11.10.2015

Godzina emisji: 18.21

sm/pg

Czytaj także

Małgorzacie Strzałkowskiej książki dla dzieci sięgają do ramienia

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 14:13
Chociaż ma na swoim koncie już 155 książek dla dzieci, to wciąż ma kolejne pomysły. – Ta praca jest fantastyczna, to miłe poruszanie się w czystym świecie - mówi poetka i pisarka Małgorzata Strzałkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Hołówka: zaletą literatury jest to, że się nie narzuca

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 08:53
- Literatura nas wciąga do tego, żebyśmy coś przeżywali na tyle, ile chcemy. Ona się nie wkupia, nie narzuca, w autentyczny sposób nas wciąga - mówi Jacek Hołówka, etyk i filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspektor policji i "Dziewczynka z zapałkami"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 16:49
- Wielokrotnie prosiłem mamę, by czytała mi tę bajkę - wspomina pierwsze książki z lat dziecięcych mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń