Krzysztof Materna: "Ogniem i mieczem" pisałem 4 lata

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 18:40
- Jako dziecko byłem dyslektykiem i mańkutem, więc mój tato, bardzo surowy gość, kazał mi tę książkę przepisywać. Do dziś piszę ręcznie jak dziecko - o pierwszych lekturach opowiedział w Jedynce reżyser i satyryk.
Audio
  • Krzysztof Materna o lekturach dzieciństwa (Ene, due, like, fake.../Jedynka)
Wojciech Materna w studiu Jedynki
Wojciech Materna w studiu JedynkiFoto: Polskie Radio

Kaligrafia była nudą, a z przepisywaniem wiązała się pewna trauma, jednak Sienkiewicz pozostał dla Krzysztofa Materny lekturą obowiązkową, także w wersji filmowej. Swą literacką przygodę zaczynał jednak od wierszy Jana Brzechwy i ilustracji Jana Marcina Szancera. 

Czytaj i słuchaj także
jacek kawalec 1200 free.jpg
Jacek Kawalec: świat dziecka budują obrazki

Wydaje się, że na nałogowe czytanie książek (do dziś nie szkoda mu na nie czasu, choć brakuje go na golfa) satyryk był skazany. Przez całe dzieciństwo i młodość ulegał bowiem literackim naciskom z każdej strony: rodziców bibliofilów (tata znał cała literaturę klasyczną), grona pedagogicznego, którego członkowie inspirowali do czytania opowiadając ciekawe historie i kolegów. - "Świat Młodych" był gazetą podwórkową, obowiązkowo czytało się przygody Tytusa, Romka i A'Tomka oraz opowieści o naszych rówieśnikach - wspomina.

Materna opowiada też o lekturach, których nie cierpiał, książce, która stała się jego obsesją i jako dorosły przeniósł jej bohatera na scenę, oraz zasobach wikipedii, jakie kilkadziesiąt lat temu posiadał jego tata. - Potem nastąpił okres, do którego trudno mi się przyznać… - przeszedł do kolejnego etapu swej literackiej historii. Wstydu udało się uniknąć zmieniając temat na sfałszowany podpis Czesława Niemena.

***

Tytuł audycji: Ene due like fake... o książkach naszego dzieciństwa

Prowadził: Janusz Weiss

Gość: Krzysztof Materna (satyryk, aktor, reżyser, producent telewizyjny, konferansjer)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 18.15

asz/bch

Czytaj także

Co powstanie z połączenia Smudy i Mourinho?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 11:05
Zagadka kryła się pod hasłem "Smurinio", którą w audycji "Daję słowo" Grzegorz Markowski dał do rozwiązania Krzysztofowi Maternie. - Portugalczyk, któremu na imię Smuda - brzmiała pierwsza odpowiedź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Solidarity of Arts zmienia formułę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 08:35
- Przeszliśmy do rangi imprezy, w której wydarzenia są dzień po dniu. Dawniej były rozłożone w ciągu miesiąca, teraz udało się je skondensować - mówi Krzysztof Materna, szef artystyczny Festiwalu Solidarity of Arts.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Makłowicz: moje pióro prowadzi Niziurski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 13:32
- Jeśli chodzi o frazę to mój największy autorytet do dziś. Często, gdy piszę, mam wrażenie, że Edmund Niziurski za moje pióro chwyta i je prowadzi - Robert Makłowicz opowiadał w Jedynce o książkach dzieciństwa.
rozwiń zwiń