Prasa przeciwko germanizacji. Wiktor Kulerski - patriota szykanowany przez pruskie władze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 11:37
Wiktor Kulerski ( 1865-1935) był założycielem, wydawcą i właścicielem "Gazety Grudziądzkiej", o nakładzie sięgającym 130 tysięcy egzemplarzy, docierającej nawet do Berlina. Walczył z germanizacją, podkreślał swoją polskość.
Audio
  • Wiktor Kulerski - patriota szykanowany przez pruskie władze(Naukowy Zawrót Głowy/Jedynka)
Wiktor Kulerski (pierwszy z lewej), z Wincentym Witosem (w środku) podczas kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego Piast w Grudziądzu
Wiktor Kulerski (pierwszy z lewej), z Wincentym Witosem (w środku) podczas kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast" w GrudziądzuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 1894-1914 Wiktorowi Kulerskiemu wytoczono aż 87 procesów prasowych. Głównym celem wydawanej przez niego "Gazety Grudziądzkiej" było propagowanie polskości i podkreślanie konieczności walki z postępującą germanizacją. To nie przysparzało mu przyjaciół. Oskarżano go o obrazę osób i instytucji - o swoich przeciwnikach miał zwyczaj pisać: "gady jadowite".

Jeden z procesów grożących Kulerskiemu nie doszedł do skutku, gdyż zarzutów o obrazę kanclerza Bismarcka, co starała się wmówić pruska cenzura, nie potwierdził sam Bismarck.

Wiktor Kulerski był członkiem kilku partii ludowych. W II Rzeczypospolitej walczył przeciw endecji, był także wielkim zwolennikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Budził wiele sprzeczności. Jedni uważali go za niekwestionowanego przywódcę, inni pragnęli zwalczać go każdym możliwym sposobem. To intrygująca i niejednoznaczna postać, o wyjątkowo ciekawej historii.

Z okazji jubileuszu ruchu ludowego przypadającego w 2015 roku przypominamy wybitnych ludowców w cyklu "Bohaterowie Zielonego sztandaru".

Na następny odcinek audycji zapraszamy we wtorek 19.05, a na powtórkę w niedzielę 24.05.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie Zielonego Sztandaru

Prowadzący: Dorota Truszczak, Andrzej Sowa

Gość: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk (historyk ruchu ludowego)

Data emisji: 21.04 2015

Godzina emisji: 23.14

amp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Lewakowski - ojciec ruchu ludowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:35
"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" to cykl audycji przygotowany przez Radiową Jedynkę z okazji 120-lecia ruchu ludowego w Polsce. Pierwszy odcinek poświęcony był Karolowi Lewakowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Bojko - chłopski Skarga, genialny samouk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 11:16
"Pisać muszę, bo myślę. A myśleć to znaczy jeść. A któż głodniejszy jest jak lud?" - pisał działacz ludowy w książce "Dwie dusze". W izbach parlamentu zasiadał 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Nocznicki - autorytet chłopskiej lewicy niepodległościowej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:02
Uważał, że cały ruch ludowy powinien walczyć o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich.
rozwiń zwiń