X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prasa przeciwko germanizacji. Wiktor Kulerski - patriota szykanowany przez pruskie władze

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 11:37
Wiktor Kulerski ( 1865-1935) był założycielem, wydawcą i właścicielem "Gazety Grudziądzkiej", o nakładzie sięgającym 130 tysięcy egzemplarzy, docierającej nawet do Berlina. Walczył z germanizacją, podkreślał swoją polskość.
Audio
  • Wiktor Kulerski - patriota szykanowany przez pruskie władze(Naukowy Zawrót Głowy/Jedynka)
Wiktor Kulerski (pierwszy z lewej), z Wincentym Witosem (w środku) podczas kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego Piast w Grudziądzu
Wiktor Kulerski (pierwszy z lewej), z Wincentym Witosem (w środku) podczas kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast" w GrudziądzuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 1894-1914 Wiktorowi Kulerskiemu wytoczono aż 87 procesów prasowych. Głównym celem wydawanej przez niego "Gazety Grudziądzkiej" było propagowanie polskości i podkreślanie konieczności walki z postępującą germanizacją. To nie przysparzało mu przyjaciół. Oskarżano go o obrazę osób i instytucji - o swoich przeciwnikach miał zwyczaj pisać: "gady jadowite".

Jeden z procesów grożących Kulerskiemu nie doszedł do skutku, gdyż zarzutów o obrazę kanclerza Bismarcka, co starała się wmówić pruska cenzura, nie potwierdził sam Bismarck.

Wiktor Kulerski był członkiem kilku partii ludowych. W II Rzeczypospolitej walczył przeciw endecji, był także wielkim zwolennikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Budził wiele sprzeczności. Jedni uważali go za niekwestionowanego przywódcę, inni pragnęli zwalczać go każdym możliwym sposobem. To intrygująca i niejednoznaczna postać, o wyjątkowo ciekawej historii.

Z okazji jubileuszu ruchu ludowego przypadającego w 2015 roku przypominamy wybitnych ludowców w cyklu "Bohaterowie Zielonego sztandaru".

Na następny odcinek audycji zapraszamy we wtorek 19.05, a na powtórkę w niedzielę 24.05.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie Zielonego Sztandaru

Prowadzący: Dorota Truszczak, Andrzej Sowa

Gość: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk (historyk ruchu ludowego)

Data emisji: 21.04 2015

Godzina emisji: 23.14

amp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Lewakowski - ojciec ruchu ludowego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:35
"Bohaterowie Zielonego Sztandaru" to cykl audycji przygotowany przez Radiową Jedynkę z okazji 120-lecia ruchu ludowego w Polsce. Pierwszy odcinek poświęcony był Karolowi Lewakowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Bojko - chłopski Skarga, genialny samouk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 11:16
"Pisać muszę, bo myślę. A myśleć to znaczy jeść. A któż głodniejszy jest jak lud?" - pisał działacz ludowy w książce "Dwie dusze". W izbach parlamentu zasiadał 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Nocznicki - autorytet chłopskiej lewicy niepodległościowej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:02
Uważał, że cały ruch ludowy powinien walczyć o oświatę dla ludu oraz o pełny dostęp do nauki dla wszystkich dzieci wiejskich.
rozwiń zwiń