Sterniczki: sprawa SKOK-ów wymaga wyjaśnienia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:19
Czy państwo było bezczynne wobec rzekomych nieprawidłowości, do jakich dochodziło w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych? To jedno z zagadnień, nad którym dyskutowano w audycji Radiowej Jedynki.
Audio
Jeden z oddziałów SKOK-u
Jeden z oddziałów SKOK-uFoto: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons domena publiczna

Zdaniem Anny Grodzkiej, kandydatki na prezydenta, od lat było wiadomo, że "SKOK-i są instytucją powiązaną politycznie z PiS, że ją finansuje". - Cały system państwa nie umiał zareagować w tej sprawie przez wiele lat, dziwnym trafem dotknięto tego w kampanii wyborczej. Teraz wypływają jakieś rzeczy, które trzeba kierować do prokuratury - mówiła.

- Radziłabym wszystkim osobom, żeby bardzo uważały - ripostowała Małgorzata Sadurska z PiS. Według niej, całe zamieszanie wokół SKOK musi jednak budzić zdumienie. Jak mówiła, jeszcze do niedawna do SKOK należała premier Ewa Kopacz, a oszczędzanie w tej formie uchodziło za bardzo bezpieczne.

Prof. Monika Płatek przekonywała natomiast, że najbardziej zadziwia fakt, że instytucja, w której gromadzone były oszczędności Polaków, nie podlegała żadnej kontroli ze strony państwa. Powątpiewała też, że sprawa zostanie wyjaśniona bo "PO dogada się z PiS".

Prof. Magdalena Środa zwróciła uwagę, że "to, co się stało ze SKOK-ami i z całym sektorem finansowym, to jest dramatyczna sprawa", która niszczy zaufanie społeczne.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: Anna Grodzka (kandydatka na prezydenta, Partia Zieloni), prof. Monika Płatek (Wydział Prawa UW), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Małgorzata Sadurska (PiS)

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 10.19

asop/asz

Czytaj także

SKOK-i pod lupą prokuratury: ponad 2 tysiące śledztw

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 14:43
W ostatnich dwóch latach prokuratorzy w Polsce wszczęli ponad dwa tysiące śledztw dotyczących SKOK. Tak wynika z informacji zebranych w specjalnym raporcie przez Prokuraturę Generalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza wokół SKOK Wołomin. PiS pyta prezydenta o związki z WSI

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 16:55
Politycy PiS wystosowali list do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pytają go w nim m.in. czy kontaktował się z władzami SKOK Wołomin i fundacji "Pro Civili", w których znajdowali się byli funkcjonariusze WSI.
rozwiń zwiń