Czy Andrzej Duda ma szansę być prezydentem wszystkich Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 11:50
Prezydent elekt Andrzej Duda, w czasie kampanii wyborczej złożył wiele obietnic. Komentatorki audycji "Sterniczki" rozmawiały o tym, czy możliwe jest ich spełnienie.
Audio
  • Jak Andrzej Duda wywiąże się z wyborczych obietnic? (Sterniczki/Jedynka)
Prezydent elekt Andrzej Duda otrzymał akt wyboru na prezydenta RP
Prezydent elekt Andrzej Duda otrzymał akt wyboru na prezydenta RPFoto: PAP/Jacek Turczyk

Zdaniem prof. Leokadii Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, wynik wyborów oznacza rodzaj protestu społecznego wobec ideologii neoliberalnej. Jak zaznaczyła, dopiero w ostatnich latach nastąpiła pewna ewolucja w stronę społeczną, a obywatele oczekują większej uwagi ze strony państwa.

Z ta oceną zgodziła się Anna Grodzka z partii Zielonych. Jej zdaniem jednak Andrzej Duda nie będzie prezydentem wszystkich Polaków, ponieważ nie działa w interesie wszystkich. Zwróciła uwagę, że prezydent elekt nie popiera legalizacji związków partnerskich. Zdaniem Anny Grodzkiej Duda wywodzi się z PiS i za jego działaniami będzie stała ta partia.

Prof. Józefina Hrynkiewicz, posłanka PiS uważa, że Andrzej Duda oznacza przede wszystkim większe szanse dla młodych, a to właśnie oni go wybrali. Jej zdaniem nowy prezydent umożliwi np. zerwanie z umowami śmieciowymi.

Zdaniem prof. Magdaleny Środy z Instytutu Filozofii UW skupianie się tylko na młodych to pewna obsesja. Jej zdaniem młodzi głosują głównie dla zabawy, a nie dlatego, że rzeczywiście znają program kandydata. Profesor zwróciła jednak uwagę, że także za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego nie zwracano uwagi na potrzeby i problemy wszystkich grup społecznych.

Komentatorki goszczące w radiowej Jedynce mówiły także o tym, czy kompetencje prezydenta pozwolą mu wprowadzić zapowiadane zmiany oraz czy emigracja Polaków jest faktycznie trendem negatywnym. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: prof. Leokadia Oręziak (Katedra Finansów Międzynarodowych SGH), prof. Józefina Hrynkiewicz (PiS), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Anna Grodzka (Zieloni)

Data emisji: 30.05.2015

Godzina emisji: 10.15

bk/ag

Czytaj także

Prezydent elekt Andrzej Duda. "Moim zadaniem będzie służenie całemu narodowi"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 21:33
- Przyszła polityka i nasze działanie jako tych, którzy z woli Polaków polityką się zajmują, powinno właśnie w takich kierunkach zmierzać, by budować etos państwowych urzędów, by budować etos polskiego państwa - mówił podczas uroczystości w Pałacu w Wilanowie Andrzej Duda. W piątek odebrał akt wyboru na prezydenta Polski.
rozwiń zwiń