Dlaczego spada poparcie Polaków dla przyjmowania uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 11:42
Uczestniczki audycji "Sterniczki" są zaniepokojone tym trendem i obwiniają za to media i część polityków.
Audio
  • Dlaczego spada poparcie Polaków dla przyjmowania uchodźców? (Sterniczki/Jedynka)
Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej, aby między państwa członkowskie podzielić 160 tysięcy uchodźców
Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej, aby między państwa członkowskie podzielić 160 tysięcy uchodźcówFoto: PAP/EPA/EDVARD MOLNAR

Ich zdaniem za to, że odsetek chcących przyjmować imigrantów spadł od majowego badania o 16 punktów procentowych, a niechętnych temu wzrósł o 17 pkt. są odpowiedzialne media i "osoby aktywne w dyskursie publicznym", które przekonują, że "obcy" są zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju. 

W opublikowanym kilka dni temu sondażu CBOS 56 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna przyjmować imigrantów. Jednak zdecydowana większość z tej grupy wybrała odpowiedź, że tylko do czasu, gdy będą mogli wrócić do krajów, z których pochodzą. 38 proc. badanych jest zaś przeciwnych ich przyjmowaniu. 

Czytaj także:
mid-159110051200.jpg
Burzliwa dyskusja w Sejmie o imigrantach

- Ciągle jeszcze nie jest tragicznie, w ostatnich dnia zaczynają pojawiać się głosy w debacie publicznej zachęcające się do otwarcia, przyjmowania uchodźców - przekonywała prof. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS.

Kim są ludzie, którzy są przychylnie nastawieni do uchodźców? Co uczestniczki programu myślą o wypowiedziach krytycznych Jarosława Gowina wobec polityki proimigracyjnej UE? Dlaczego istnieje o wiele większe przyzwolenie na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy niż z krajów arabskich? O tym posłuchaj w dźwięku.

W audycji dyskutowano też o Kongresie Kobiet, zmieniającej się roli kobiet w polityce i w biznesie i o edukacji seksualnej w szkole.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście:  dr Henryka Bochniarz (Konfederacja Pracodawców Lewiatan),
prof. Mirosława Grabowska (szefowa CBOS), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego), Barbara Nowacka (współprzewodnicząca partii Twój Ruch i Zjednoczona Lewica)

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 10.18

pp/ag

Czytaj także

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów? Nowe sondaże

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 11:46
Większość Polaków jest przychylnie nastawiona do przyjmowania imigrantów z krajów objętych konfliktami zbrojnymi - pokazuje badanie CBOS. Tymczasem z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że przeciw przyjmowaniu imigrantów jest co czwarty Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeżeli wpuszczać imigrantów do Polski, to chrześcijan i jazydów. Nie będą wysadzać się w powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 14:06
Lider Solidarnej Polski krytykuje premier Ewę Kopacz za jej politykę wobec imigrantów i przekonuje, że mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsul honorowa Francji w Turcji zawieszona. Sprzedawała łodzie imigrantom

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 09:14
Taką decyzję podjął szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji Bernard Fabius po emisji materiału zrealizowanego przez stację telewizyjną France 2.
rozwiń zwiń