TK przyznał rację lekarzom ws. klauzuli sumienia."Ograniczenie praw kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 12:32
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że lekarz może odmówić wykonania zabiegu powołując się na klauzulę sumienia i nie musi wskazywać innego lekarza lub placówki, gdzie dany zabieg można wykonać. Zdaniem gości audycji "Sterniczki" TK stał się instytucją ideologiczną
Audio
  • Magdalena Środa, Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Gąsiorowska i Anna Grodzka o decyzji Trybunału Sprawiedliwości ws. klauzuli sumienia i ustawie o uzgodnieniu płci (Sterniczki/jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR24/ Alex Proimos

Zdaniem prof. Magdaleny Środy z Instytutu Filozofii UW, Trybunał Konstytucyjny zachował się, jakby chciał startować w nadchodzących wyborach. - TK stał się instytucją bardzo ideologiczną, która wyraźnie obstaje przy pewnych wartościach i nie jest bezstronna. Przyjęcie przez przewodniczącego TK watykańskiej nagrody także było dowodem na to, że działa ona w służbie określonej ideologii czy religii - ocenia gość Jedynki i dodaje, że "wyrok Trybunału jest więcej niż kuriozalny". - Przede wszystkim dlatego, że nikt nie zdefiniował koncepcji sumienia. Klauzula ta idzie ewidentnie w kierunku ograniczenia praw kobiet - puentuje Magdalena Środa

czytaj więcej
doktor lekarz 1200.jpg
Klauzula sumienia w Trybunale Konstytucyjnym

Zgadza się z nią Joanna Scheuring-Wielgus z .Nowoczesnej, która także decyzję Trybunału nazywa ideologiczną. - Zaczynamy się cofać ideologicznie i aż się boję, co będzie po 25 października - mówi rozmówczyni Roberta Kowalskiego.

Posłanka Anna Grodzka mówi, że jej zdaniem moment, kiedy można ewentualnie mówić o klauzuli sumienia to ten, w którym "wchodzi się do zawodu". - Ktoś, kto chce być żołnierzem nie powinien tego robić, jeśli mu sumienie nie pozwala zabijać. Ktoś, kto chce być lekarzem, powinien wiedzieć z czym to się wiąże, szczególnie jeśli chce być ginekologiem - ocenia gość Jedynki i dodaje, że ostatnie wyroki TK świadczą o tym, że instytucja ta stała się orędownikiem jednej idei i myśli politycznej.

Także współpracująca z Fundacją Helsińską, mecenas Monika Gąsiorowska mówi, że dziwi ją istnienie klauzuli sumienia, jako takiej. - To jest konflikt nierozwiązywalny, jeśli stawia się klauzulę sumienia na równi z dobrem i zdrowiem pacjenta - mówi i dodaje, że w klauzuli potrzebne są zmiany.

"Sterniczki" skomentowały także fakt, że Sejm nie zajmie się wetem prezydenta do ustawy o uzgodnieniu płci.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna), mec. Monika Gąsiorowska (współpracująca z Fundacją Helsińską), Anna Grodzka (posłanka)

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 10.16

kh/tj

Czytaj także

Wyrok TK ws. klauzuli sumienia. Wanda Nowicka: opowiedziano się po stronie lekarzy, kosztem kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 08:16
- Oceniam decyzję Trybunału bardzo krytycznie. Z szacunkiem do sędziów, ale sędziowie to też ludzie, którzy mają swoje poglądy i nie są nieomylni - mówi w "Sygnałach dnia" wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK przyznaje rację lekarzom ws. klauzuli sumienia. Prof. Chazan zabrał głos ws. wyroku

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 15:52
Teraz lekarze będą mogli spokojnie wykonywać swój zawód - mówi o wyroku Trybunału Konstytucyjnego profesor Bogdan Chazan. Odmówił on przeprowadzenia aborcji, której domagała się pacjentka z przyczyn medycznych czyli zgodnie z prawem.
rozwiń zwiń