Spór polityczny wokół szczytu na Malcie. "To nas kompromituje"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 11:15
- Mamy do czynienia z ogromnym cyrkiem kompromitującym nas na arenie międzynarodowej - stwierdziła wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka.
Audio
  • "Spór polityczny wokół szczytu nas kompromituje" (Sterniczki/Jedynka)
Do Europy przez Morze Śródziemne przybyło od początku roku ponad 700 tys. migrantów
Do Europy przez Morze Śródziemne przybyło od początku roku ponad 700 tys. migrantówFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

12 listopada - decyzją prezydenta Andrzeja Dudy - odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji, a także inauguracyjne posiedzenie Senatu. Na ten sam dzień zaplanowano nieformalny szczyt Unii Europejskiej poświęcony kryzysowi migracyjnemu. Zarówno prezydent, jak i premier czują się w obowiązku być tego dnia w Polsce, w związku z czym pojawił się problem, kogo powinna wysłać Polska do stolicy Malty Vallety.

Jak zaznaczyła Beata Stasińska z Ruchu Społecznego Obywatele Kultury, nieobecni racji nie mają, a osoby, które uważają, że problem imigrantów nie dotyczy Polski i nie trzeba się nim bardzo przejmować, straszliwie się mylą. Z tego powodu - zdaniem gościa Jedynki - obecność reprezentanta Polski na szczycie jest absolutnie konieczna.

W opinii pisarki i publicystki Kingi Dunin cała ta sytuacja pokazuje, "jak bardzo jesteśmy prowincjonalni". Zwróciła uwagę, że skupiamy się na sprawach wewnętrznych, a dyskusji o tym, jakie stanowisko powinniśmy przedstawić na szczycie, nie ma.

- Prezydent nie potrafi się dogadać z rządem - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. - Jeśli jest to zaś pomyłka ze strony pracowników jego kancelarii, to ja się zastanawiam, jak to będzie dalej z naszą polityką zagraniczną, naszym wizerunkiem - wskazała.

Zobacz serwis specjalny:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

- Ja już widzę, że nasza polityka zagraniczna będzie cały czas się koncentrowała na sytuacji wewnętrznej, będziemy się spierać, kto pojechał, kto nie pojechał. Zamiast się koncentrować na uczestnictwie w międzynarodowej polityce zagranicznej, my cały czas będziemy międlić sytuację wewnętrzną - stwierdziła wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka. 

Wysłuchaj całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: dr Kinga Dunin (pisarka, publicystka), Wanda Nowicka (wicemarszałkini Sejmu), Beata Stasińska (wydawczyni, Ruch Społeczny Obywatele Kultury), Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna)

Data emisji: 07.11.2015

Godzina emisji: 10.19

kk/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
mastertomster2015-11-08 10:55 Zgłoś
Polski ten problem nie dotyczy. Nowy rząd i jego przedstawiciele powinni jak najszybciej wycofać z niekorzystnych dla Polski obietnic pani Kopacz. W sprawie inwazji nielegalnych imigrantów Europa powinna stosować wspólne twarde stanowisko. Stara Europa ma się czego uczyć od grupy wyszechradzkiej (pomijając ostatni wyłom Polski ale wszyscy wiedzą czemu tak było)

Czytaj także

Kto będzie reprezentował Polskę na szczycie UE? Spór premier i prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 23:59
Prezydent zdecydował, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada, w dniu, w którym jest również szczyt UE na Malcie. W związku z tym pojawił się problem, kto ma udać się na obrady. Według premier Ewy Kopacz, w obecnej sytuacji na posiedzenie Rady Europejskiej może się wybrać tylko prezydent. Kancelaria Andrzeja Dudy utrzymuje, że jest odwrotnie. Do sprawy włącza się klub PiS, który zapowiada wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu 12 listopada. Na razie nie ma reakcji premier na tę propozycję.
rozwiń zwiń