Zamachy w Paryżu. "Europa ma swój 11 września"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 12:00
- Zamach miał miejsce we Francji, ale uderza we wszystkich Europejczyków, którzy wierzą w jedność kontynentu - mówiła w Jedynce mec. Monika Gąsiorowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Audio
  • Zamachy w Paryżu. "Europa ma swój 11 września" (Sterniczki/Jedynka)
Znicze i kwiaty przed ambasadą Republiki Francuskiej. Mieszkańcy Warszawy oddają hołd ofiarom zamachów terrosytycznych w Paryżu
Znicze i kwiaty przed ambasadą Republiki Francuskiej. Mieszkańcy Warszawy oddają hołd ofiarom zamachów terrosytycznych w ParyżuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jej zdaniem świat i Europa po zamachach we Francji nie będą takie same. - Może się zdarzyć, że Europa zacznie się zamykać, stanie się twierdzą. Zamachy mogą uruchomić też łańcuch nienawiści pomiędzy religiami, wpłyną na kwestie uchodźców i swobody obywatelskie - tłumaczyła. Podkreśliła jednocześnie solidarną reakcję ludzi z ofiarami zamachów w Paryżu.

Prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła, że zamachy nie były przypadkowe. - Zorganizowano je, by zniszczyć to, co charakterystyczne dla świata wolnego i demokratycznego. Niestety może to się stać pretekstem dla władz, aby demokrację ścieśniać. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - powiedziała karnista.

Europosłanka PO Julia Pitera przypomniała, że Francuzi zmagają się z ruchami terrorystycznymi od ponad 50 lat. - Mam w związku z tym nadzieję, że i tym razem sobie poradzą, a odpowiedzialni za zorganizowanie zamachów będą schwytani i ukarani - mówiła w Jedynce. Jej zdaniem kluczem w tej sprawie będzie wyjaśnienie motywów działania terrorystów. - Niedobrze by się stało, gdyby wiedza na ten tema zaczęła obrastać legendami - dodała. 

Serwis specjalny
francja 1200.jpg
Zamachy we Francji

Natomiast Joanna Lichocka zwróciła uwagę, że cały problem tkwi w budującym swoją potęgę Państwie Islamskim. - Nie ma kwestii zemsty na islamskich uchodźcach. To błędne myślenie. Jest kwestia zdecydowanej polityki wobec Państwa Islamskiego - mówiła posłanka PiS. Jej zdaniem zamachy uruchomią zrozumiałą reakcję w postaci niechęci wobec imigrantów, jednak ludzie mają prawo bać się o swoje bezpieczeństwo. - Źródeł trzeba szukać tam, skąd terroryzm czerpie inspirację. Należy zrobić porządek z Państwem Islamskim, które prowadzi z nami wojnę - powiedziała Lichocka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście:  Monika Gąsiorowska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), prof. Monika Płatek (UW), Julia Pitera (europsłanka PO), Joanna Lichocka (posłanka PiS)

Data emisji: 14.11.2015

Godzina emisji: 10.20

tj/pg

Czytaj także

"Paryż jest w żałobie". Francja oddaje hołd zabitym w zamachach

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 23:38
W całym kraju Francuzi składają kwiaty i palą znicze. Najwięcej osób przychodzi przed teatr Bataclan w Paryżu. W atakach przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w sześciu miejscach francuskiej stolicy zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 300 zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Paryżu. "Można powiedzieć, że to wypowiedzenie wojny"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 10:00
- To nie była reakcja na konkretne zdarzenie . Wygląda na długofalową, planowaną politykę, bliżej wojny niż incydentu - mówił w "Sygnałach dnia" o zamachach w Paryżu ekspert d. bezpieczeństwa Piotr Niemczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: terroryści postawili Europę pod ścianą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 11:32
- Nie zależy im, by prezydent Francji w jednej chwili zmienił swoje decyzje. Ich celem jest zastraszenie społeczności międzynarodowej, która będzie wpływała na polityków. Możemy podjąć wyzwanie i powiedzieć dość dalszym ustępstwom, albo strach nas sparaliżuje i wymusimy na rządzących by dalej się cofali - mówił w Jedynce dr Łukasz Kister z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń