Awantura o TK. "Prezydent zapłaci za konflikt"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 12:28
Sejm wybrał pięciu nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, TK wydał orzeczenie ws. wyboru sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji, a prezydent wygłosił orędzie, poświęcone temu tematowi. Spór o TK nie został jednak rozwiązany.
Audio
  • Magdalena Środa, Julia Pitera i Paulina Piechna-Więckiewicz o zamieszaniu wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Sterniczki/Jedynka)
Wciąż nie ma zgodności, kto zgodnie z prawem powinien zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym
Wciąż nie ma zgodności, kto zgodnie z prawem powinien zasiadać w Trybunale KonstytucyjnymFoto: PAP/Paweł Supernak

- Trudno wybierać osoby na miejsca, które są już obsadzone - tak wskazanie przez Sejm nowych sędziów skomentowała prof. Magdalena Środa. Przypomniała, że co do prawidłowości wyboru trzech sędziów przez PO w poprzedniej kadencji, nie było żadnych wątpliwości. Środa przyznała, że najbardziej zdziwiło ją wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. - Nagranie, które zobaczyliśmy wieczorem wyglądało tak, jakby było zrobione rano, jeszcze przed wyrokiem TK - oceniła. Dodała, że Jarosław Kaczyński ustawił się w pozycji "zero odpowiedzialności i pełna dyktatura". 

Paulina Piechna-Więckiewicz z SLD zwróciła uwagę, że orzeczenie TK jasno i klarownie pokazało, że trzech sędziów wybrano wcześniej zgodnie z prawem. Jej zdaniem ludziom brakuje świadomości, czym jest TK i czym się zajmuje, i dlatego społeczeństwo gremialnie nie reaguje na to, co się dzieje. - Naruszane są standardy demokracji - alarmowała. Dodała, że orędzie prezydenta ją przeraziło. Stwierdziła, że za konflikt z TK zapłaci Andrzej Duda, a nie Jarosław Kaczyński. 

- Nikt nie kwestionuje, że Platforma Obywatelska popełniła błąd (wybierając dwóch sędziów "na zapas") , ale powtarzanie permanentne, że głównym winowajcą jest PO jest chybione - przekonywała europosłanka tej formacji Julia Pitera. Argumentowała, że przedstawiciele PiS uczestniczyli w posiedzeniach komisji, mogli też od razu po podpisaniu ustawy przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oddać sprawę do TK. Tymczasem, jak oceniła, po cichu sekundowali tej sytuacji, żeby później ją wykorzystać. 

W audycji poruszono też kwestię skrócenia rządowego programu in vitro. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Julia Pitera (eurodeputowana PO), Paulina Piechna-Więckiewicz (wiceprzewodnicząca SLD)

Data emisji: 5.12.2015

Godzina emisji: 10.18

fc/gs

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:15
Jedna strona oskarża PiS o próbę obalenia systemu demokratycznego, druga przekonuje, że zamachu na niego dokonała wcześniej koalicja PO-PSL. Kto ma rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Piotrowicz: Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 08:25
Trybunał Konstytucyjny uznał, że w czerwcu dokonano zamachu na TK - uważa Stanisław Piotrowicz (PiS). Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" czwartkowe orzeczenie Trybunału ma aspekt historyczny, odnosi się bowiem do ustawy, a nie do wyboru sędziów. Odnosi się do ustawy, która została zmieniona październikową nowelą - podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest jeszcze szansa na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 09:21
TK wydał orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji powołał zgodnie z konstytucją trzech sędziów Trybunału, zaś dwóch niezgodnie z ustawą zasadniczą, bo przed upływem kadencji. Sędziowie badali zgodność z konstytucją ustawy o Trybunale przyjętą w czerwcu. Czy jest szansa na zakończenie sporu ws. Trybunału?
rozwiń zwiń