X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ustawa medialna. Ostre komentarze w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 11:34
Nie milkną echa zatwierdzenia przez Senat nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak zmiany oceniają goście "Sterniczek"?
Audio
  • Monika Płatek, Leokadia Oręziak, Dorota Gardias i Katarzyna Szymielewicz dyskutują o ustawie medialnej (Sterniczki/Jedynka)
Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.
Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Zdaniem autorów nowych przepisów, ustawa stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. Jej przeciwnicy oskarżają PiS o chęć ich "zawłaszczenia".

Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW przekonywała w radiowej Jedynce, że "jest to zmiana, która pozwala na obniżenie standardów", co nie wpłynie pozytywnie na "możliwość jawności i różnorodności prezentowania myśli" w mediach publicznych.

- Jeśli jakaś władza w demokracji liberalnej sięga po media publiczne, to tak naprawdę oznacza to, że boi się dyskusji na argumenty - utrzymywała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. - Cała ta afera, pod osłoną nocy, obnażyła lęk rządzących - dodała.

Prezes fundacji "Panoptykon" Katarzyna Szymielewicz podkreślała, że media publiczne powinny być "opoką, na której opiera się dostęp do rzetelnych i w miarę niezależnych informacji". Mówiła, że ważne jest, by dostęp do nich miały różne grupy i środowiska różniące się poglądami, i że nie było to dotychczas przez nie wystarczająco realizowane.

Wątek ten podjęła także prof. Leokadia Oręziak, szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, która zwracała uwagę na błędy mediów publicznych, "w szczególności TVP", w okresie m.in wyborów parlamentarnych, jak i podczas sporu o OFE. - Patrząc na to, jak będą powoływane osoby do kierownictwa w mediach publicznych można mieć obawy, że niezwykle trudno będzie można zagwarantować jakikolwiek pluralizm. Każdorazowo dziennikarze będą się musieli wykazywać odwagą wygłaszając poglądy inne niż akceptowane - przekonywała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Poruszono w niej też tematy związane z finansami państwa, budżetem i realizacją obietnic wyborczych PiS, a także o zwiększaniu uprawnień służb specjalnych.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), prof. Leokadia Oręziak (szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH), Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych), Katarzyna Szymielewicz (prezes fundacji "Panoptykon")

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 10.18

pp/ag

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Sztygs2016-01-03 02:12 Zgłoś
Tak jak po aferze z repertuarem teatru artysta mówił, że to dziwne że władza przez tyle setek lat jeszcze nie zauważyła, że jak się artystom czegoś zabrania to przemycą przekaz ze zdwojoną siłą. Tak samo to o czym mówi tu pani Gardias - dziw, że członek rządu może publicznie głosić o kneblowaniu mediów... Masakra. A swoją drogą, to co to się stało, że Gardias znów w mediach się pokazuje jako ekspert, jestem mile zaskoczony.. Wreszcie jej wizerune zaczyna być taki jak powinien!
Dorota1602662016-01-02 14:10 Zgłoś
Droga Redakcjo audycji Sterniczki, Slucham Panstwa audycji od dawna, tak czesto, jak to mozliwe. Nie jestem ani zdeklarowana feministka, ani osoba zaangazowana politycznie, ale uwazam ze to bardzo dobra audycja, gdzie glos kobiet z roznych opcji madrze przebija sie przez polskie media. Bardzo dziekuje za mijajacy rok, za ciezka prace pana redaktora prowdzacego i jego gosci w tej audycji. Zgadzam sie z idea audycji Sterniczki, ze informacja o Polsce w mediach panstwowych ma byc obiektywna oraz dostepna dla sluchaczy o roznych pogladach, tak dla zwolennikow "jedynie slusznych racji" partii rzadzacej, jak i dla pozostalych obywateli, jakkolwiek "myslacych inaczej", czyli wyglada na, to ze dla pozstalych 82% spoleczenstwa polskiego. Pozdrawiam Radio Polskie, a zwlaszcza fantastyczna i dzielna Jedynke. Kochani Panstwo Redaktorzy Jedynki - trzymajcie sie cieplo. Dobrego Nowego Roku 2016.