Ustawa medialna. Ostre komentarze w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 11:34
Nie milkną echa zatwierdzenia przez Senat nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jak zmiany oceniają goście "Sterniczek"?
Audio
  • Monika Płatek, Leokadia Oręziak, Dorota Gardias i Katarzyna Szymielewicz dyskutują o ustawie medialnej (Sterniczki/Jedynka)
Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.
Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Zdaniem autorów nowych przepisów, ustawa stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. Jej przeciwnicy oskarżają PiS o chęć ich "zawłaszczenia".

Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW przekonywała w radiowej Jedynce, że "jest to zmiana, która pozwala na obniżenie standardów", co nie wpłynie pozytywnie na "możliwość jawności i różnorodności prezentowania myśli" w mediach publicznych.

- Jeśli jakaś władza w demokracji liberalnej sięga po media publiczne, to tak naprawdę oznacza to, że boi się dyskusji na argumenty - utrzymywała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. - Cała ta afera, pod osłoną nocy, obnażyła lęk rządzących - dodała.

Prezes fundacji "Panoptykon" Katarzyna Szymielewicz podkreślała, że media publiczne powinny być "opoką, na której opiera się dostęp do rzetelnych i w miarę niezależnych informacji". Mówiła, że ważne jest, by dostęp do nich miały różne grupy i środowiska różniące się poglądami, i że nie było to dotychczas przez nie wystarczająco realizowane.

Wątek ten podjęła także prof. Leokadia Oręziak, szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, która zwracała uwagę na błędy mediów publicznych, "w szczególności TVP", w okresie m.in wyborów parlamentarnych, jak i podczas sporu o OFE. - Patrząc na to, jak będą powoływane osoby do kierownictwa w mediach publicznych można mieć obawy, że niezwykle trudno będzie można zagwarantować jakikolwiek pluralizm. Każdorazowo dziennikarze będą się musieli wykazywać odwagą wygłaszając poglądy inne niż akceptowane - przekonywała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Poruszono w niej też tematy związane z finansami państwa, budżetem i realizacją obietnic wyborczych PiS, a także o zwiększaniu uprawnień służb specjalnych.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), prof. Leokadia Oręziak (szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH), Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych), Katarzyna Szymielewicz (prezes fundacji "Panoptykon")

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 10.18

pp/ag