"Premier wreszcie złapał kontakt z rzeczywistością"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 14:36
Podczas tzw. drugiego expose Donald Tusk obiecał m.in. poszerzenie państwa socjalnego, publiczne inwestycje, więcej pieniędzy na żłobki i przedszkola oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Wystąpienie premiera oceniały uczestniczki debaty z cyklu "Sterniczki".
Audio
Anna Grodzka
Anna GrodzkaFoto: Wikimedia Commons CC / Radek Oliwa

Anna Grodzka z Ruchu Palikota podkreślała, że plan nakreślony przez Donalda Tuska jest wsłuchaniem się w głos opozycji. Sam kierunek zaproponowanych zmian jej natomaist jej zdaniem konieczny.

- Premier wreszcie złapał kontakt z rzeczywistością. Bo do tej pory unosił się w chmurach i działał wyłącznie w interesie wielkiego kapitału, posługując się tylko kreatywną księgowością żeby trzymać bilans państwa jako tako w ryzach - mówiła posłanka.

Kazimiera Szczuka, krytyczka literacka związana z Fundacją Gender Center, również zgadzała się z propozycjami rządu, ale jednocześnie zastanawiała się jakie będzie źródło ich finansowania.

Przeczytaj pełen tekst drugiego expose premiera >>>

Sprawę wydłużenia urlopów macierzyńskich wzięła pod lupę Monika Gąsiorowska, adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. - Trzeba by zacząć od usprawnienia systemu zasiłków. Przecież przez ten rok na urlopie macierzyńskim muszę się za coś utrzymać, a wysokość zasiłku pozostaje ta sama, co do tej pory. To nielogiczne - dowodziła.

Karolina Więckiewicz z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wytykała natomiast premierowi, że w swym wystąpieniu nie poświęcił w ogóle miejsca prawom kobiet, ich zdrowiu, ochronie macierzyństwa i rodziny. Przypomniała również, że rządowego podpis wciąż brakuje pod Konwencję Rady Europy ws. zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Debatę z cyklu "Sterniczki" prowadził Robert Kowalski - posłuchaj nagrania audycji.

pg

Czytaj także

"Umiemy różnić się mądrze"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:15
Tydzień po zakończeniu IV Kongresu Kobiet jego uczestniczki podsumowały go w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczuka: wyciskają z katastrofy ile się da

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 12:16
Pomylenie ciał ofiar katastrofy smoleńskiej i sobotnia manifestacja telewizji Trwam, PiS i Solidarności pod hasłem "Obudź się Polsko" zdominowały dyskusję pań w studiu radiowej Jedynki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowicka: Polacy zmęczeni, zgodziliby się na każdego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 13:41
Zaskakująco dobry wynik sondażowy Prawa i Sprawiedliwości, zdaniem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, nie świadczy o sukcesie partii, ale o złym stanie społeczeństwa.
rozwiń zwiń