Grodzka za Nowicką w Sejmie. "Festiwal hipokryzji"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 11:36
- Pomysł odwoływania jedynej osoby z prezydium Sejmu, która przyjęła nagrodę jak wszyscy od paru lat, jest przestrzelony - powiedział Kazimiera Szczuka w programie radiowej Jedynki "Sterniczki".
Audio
  • Sterniczki 02.02.2013: Julia Pitera, Wanda Nowicka, Kazimiera Szczuka, Monika Gąsiorowska
Janusz Palikot ogłasza kandydaturę Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu
Janusz Palikot ogłasza kandydaturę Anny Grodzkiej na wicemarszałka SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

Ruch Palikota wycofał w tym tygodniu poparcie dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałkini Sejmu. Wysunął na to stanowisko kandydaturę Anny Grodzkiej. Głosowanie odbędzie się w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Zdaniem Julii Pitery z PO cała sytuacja wykreowana przez Janusza Palikota jest prowokacją. A o odwołaniu Wandy Nowiciej mówiło się od jakiegoś czasu w sejmowych kuluarach. - Czekałam w jakim momencie to się stanie. Zaistniała sytuacja z premiami - powiedziała Pitera.

Pitera przyznała, że nie widzi powodu dla odwołania Nowickiej. Ale PO najprawdopodobniej poprze kandydaturę Grodzkiej na wicemarszałkinię Sejmu i nie będzie się mieszała w dyskusje na sali sejmowej. - Chce Ruch Palikot zmienić wicemarszałka Sejmu? Niech go zmieni. Niech nie używa pretekstów żeby robić szum -powiedziała Pitera.

Kazimiera Szczuka żartowała, że skoro jest tak źle w Ruchu Palikota, to Wanda Nowicka powinna przenieść się do PO. Uważa jednak, że gdyby Anna Grodzka została wicemarszałkinią Sejmu, to byłoby dobrze.  - Sprawa dla której Anna Grodzka i Wanda Nowicka weszły do Sejmu, byłaby dalej ciągnięta - powiedziała Szczuka.

Może jednak dojść do sytuacji, że Sejm nie odwoła Wandy Nowickiej. - Bardzo wiele środowisk apeluje do mnie żebym nie ustępowała i rzeczywiście jak się okazuje jestem ikoną pewnej sprawy - powiedziała Wanda Nowicka. Przyznała, że jeszcze nie zdecydowała jak się zachowa. - Zobaczymy jak to będzie. Dla wszystkich jest to bardzo nowe doświadczenie - powiedziała. Jej zdaniem jeśli jednak posłowie wybiorą Annę Grodzka na wicemarszałkinię Sejmu, to będzie oznaczało, że cała awantura miała jakiś sens społeczny.

Natomiast zdaniem mec. Moniki Gąsiorowskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowym doświadczeniem była forma dyskusji nad nową kandydatką na stanowisko wicemarszałkini. Przyznała, że była nią oburzona. - Nie rozumiem dlaczego o innym człowieku mówi się w ten sposób. Co to jest za ocena gdzie się urodził, czyim był dzieckiem, jakiej jest płci, czy ją zmienił, czy zmienił męża albo żonę - zastanawiała się Gąsiorowska. Przypomniała, że ludzie dokonują w życiu wielu zmian. - Czy to jest argument do takiej fali nieprzyjemnych argumentów? Jest to żenujące i przykre - powiedziała Gąsiorowska.

Rozmawiał Robert Kowalski

tj

Czytaj także

Anna Grodzka: będę dobrą następczynią Nowickiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 07:39
- Jestem predestynowana, by kontynuować pracę Wandy Nowickiej. Wiem o co jej chodziło i mogę tę pracę podjąć - powiedziała Anna Grodzka w radiowej Jedynce. Jednocześnie chce głosować przeciw odwołaniu wicemarszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Nowicka: Grodzka jako wicemarszałek zmieniłaby oblicze Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 08:49
Wanda Nowicka, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu, w radiowej Trójce powiedziała, że Anna Grodzka jest znakomitą kandydatką na objęcie jej stanowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm podzielony w sprawie odwołania Wandy Nowickiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 08:24
Kto zastąpi Wandę Nowicką na stanowisku wicemarszałka Sejmu? Czy będzie to kobieta? Klub parlamentarny Ruchu Palikota ma podjąć decyzję dzisiaj. Wszystko wskazuje na to, że posłowie Ruchu wskażą posłankę Annę Grodzką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot: Anna Grodzka kandydatką RP na wicemarszałka Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 19:50
O tym, że będzie kandydowała na stanowisko zajmowane przez Wandę Nowicką, poinformowała na konferencji z Januszem Palikotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gra, prowokacja...". Grodzka za Nowicką?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:23
Od kilku dni trwa gorąca debata na temat składu Prezydium Sejmu. Dyskusję rozpoczęła niespodziewana decyzja Ruchu Palikota, który wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej, jako wicemarszałka Sejmu.
rozwiń zwiń