Marihuana stosowana w celach medycznych: zło czy dobro?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 04:50
- Marihuana lecznicza w przypadku padaczki u dzieci jest zbawieniem i lekiem, który po prostu leczy - mówi dr Marek Bachański.
Audio
  • Jak stosować marihuanę do celów medycznych? (Popołudnie z radiową Jedynką)
Liście konopi indyjskich
Liście konopi indyjskichFoto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Stosowanie marihuany do celów medycznych praktykuje się w Polsce, choć nie jest to powszechne i należy spełnić szereg wytycznych. Marihuana, czyli ziele konopi innych niż włókniste zawiera ok. 120 kanabidoidów, zaś produkt, dostępny na polskim rynku ma ich 2. - Trudno mówić, że jest to produkt z medyczną marihuaną, natomiast dostępu do medycznej marihuany, czyli naturalnej rośliny, która jest najbardziej skuteczna w wielu schorzeniach, w Polsce nie ma - wyjaśnia prawniczka Agnieszka Sieniawska.

Dorota Gudaniec, matka 5-letniego Maksa, leczonego medyczną marihuaną opowiada, że syn zachorował na padaczkę już w 7 miesiącu życia i od początku jego sytuacja była bardzo trudna. Obecnie chłopiec ma znacznie mniej napadów. - Maks zaczął się rozwijać, są dni i tygodnie bez napadów, zaczyna normalnie funkcjonować, uczyć się siadać, reaguje na twarze, uśmiecha się - opowiada mama chorującego chłopca.
Padaczka, stwardnienie rozsiane, nowotwory, to choroby przy których wskazane jest stosowanie tego typu lekarstw, by uśmierzyć ból. - Od wykorzystania marihuany jako narkotyku różni nas cel, bo u Maksa stosujemy to leczenie ze względu na skrajnie trudny przypadek choroby - podkreśla dr Marek Bachański.
W czasie audycji goście wyjaśnili m.in. dlaczego temat wykorzystania medycznego marihuany w Polsce to wciąż tabu oraz dlaczego warto zmienić podejście do tego typu leków.
***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: dr Marek Bachański (neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu), Dorota Gudaniec (matka 5-letniego Maksa leczonego medyczną marihuaną), Agnieszka Sieniawska (prawniczka, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej)

Data emisji: 9.03.2015

Godzina emisji: 16.26

sm/ag

Czytaj także

Prof. Ewa Augustynowicz: szczepionki są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 15:27
- Wzrost liczby nieszczepionych dzieci w Polsce związany jest m.in z nieuzasadnionymi podejrzeniami rodziców co do bezpieczeństwa szczepionek - mówiła w Jedynce prof. Ewa Augustynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gorączki należy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 15:24
Jedni wpadają w panikę, chcą wzywać pogotowie lub jechać do szpitala. Inni machają tylko ręką twierdząc, że gorączka się zdarza i trzeba ją przeczekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaminy, minerały... lekomania zaczyna się niewinnie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 12:05
- Ludzie sięgają po całe masy tabletek, by uniknąć wysiłku. Efekt jest jednak odwrotny, zamiast pomóc można sobie zaszkodzić - przestrzega psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskra to już prawdziwa epidemia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:56
Uważa się, że do 2020 roku na jaskrę będzie na świecie chorowało ok. 80 milionów osób. To bardzo podstępna choroba i długo rozwija się bez objawów.
rozwiń zwiń