Życie po stracie. Jak przeżyć żałobę i w niej towarzyszyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 19:07
"Wszystko będzie dobrze" - próbujemy pocieszać. "Nie wiesz, co czuję" - odpowiada osoba, która straciła kogoś bliskiego. W debacie Jedynki terapeuci mówią o przeżywaniu straty i towarzyszeniu w żałobie.
Audio
  • Psychoterapeuci o przeżywaniu żałoby i pomocy osobom po stracie (Popołudnie z radiową Jedynką)
Świat nigdy nie będzie po stracie taki sam, nie wróci na te same tory. Ale nie można od tego wydarzenia - mówi psycholog Tomasz Kozłowski.
"Świat nigdy nie będzie po stracie taki sam, nie wróci na te same tory. Ale nie można od tego wydarzenia" - mówi psycholog Tomasz Kozłowski.Foto: zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Gdy ktoś dla nas ważny boryka się z chorobą lub śmiercią bliskich, naturalnie przychodzą nam do głowy słowa pocieszenia: "wszystko się ułoży", "czas leczy rany". Jak jednak podkreśla psycholog Tomasz Kozłowski, w chwili traumy one nie pomagają. - W momencie doznania straty świat zatrzymuje się tu i teraz. Nie ma przyszłości ani przeszłości, jest tylko dramat, którego nie da się zmierzyć - wyjaśnia. W pierwszym okresie osoba po stracie potrzebuje wsparcia w wykonaniu podstawowych czynności, wymaga opieki i zatroszczenia się o pokarm, sen.

Punktem wyjścia do towarzyszenia osobie w żałobie jest akceptacja tego, co ona przeżywa. Gotowość towarzyszenia jej w trudnym doświadczeniu emocjonalnym i wysłuchiwania wszystkiego, co doświadcza - podkreśla psychoterapeutka Agata Skiendzielewska. Goście radiowej Jedynki są zgodni, że wszelkie rady, próby zmiany stanu, w początkowym etapie cierpienia mogą wywołać odwrotny skutek. - Założenie "chcę ci pomóc, żebyś przestał to przeżywać", to komunikat, który może zastopować naturalną ekspresję - dodaje Skiendzielewska. A ekspresja tego, co się przeżywa, stanowi podstawę dobrego przeżycia żałoby i wychodzenia z niej.

Żałoba jest jednocześnie kryzysem i reakcją adekwatną do tego, co się stało. W jakich miejscach warto wtedy szukać pomocy, a jakich absolutnie unikać? Jaką wiedzę warto zdobyć, by móc być wsparciem dla osób przeżywających żałobę po stracie i co zrobić, gdy z różnych powodów nie można żałoby przeżyć?
***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Agata Skiendzielewska (psycholog i psychoterapeuta, Warszawskie Hospicjum Caritas), Sylwia Kaczan (psycholog, szefowa Fundacji Itaka, która prowadzi także telefon zaufania dla osób z depresją), Tomasz Kozłowski (psycholog, ratownik, specjalista w zakresie interwencji kryzysowej)
Data emisji: 3.04.2015
Godzina emisji: 16.25
asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oswajanie śmierci. Jak nie bać się tego, co nieuchronne?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:00
Śmierć nie jest chwytliwym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Mimo bólu, towarzyszenie bliskim w odchodzeniu może stać się wartościowym doświadczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy rodzi się chore dziecko. Jak sobie poradzić z szokiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 02:54
Do czego można porównać uczucia, które rodzą się w rodzicach po narodzinach dziecka z zespołem Downa? Jak można im pomóc? - To wydaje się banalne, ale warto skupić się na tym, że rodzi się dziecko, cieszyć się razem z rodzicami. Każde dziecko jest piękne - mówi Agnieszka Cybulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II - ten, który odszedł, a nie umarł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:32
- On zamienił słowo śmierć, na słowo odchodzenie. W tym jest bardzo głęboka myśl teologiczna - opowiada dominikanin prof. o. Jan Andrzej Kłoczowski.
rozwiń zwiń