Stan polskiego szkolnictwa wyższego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 17:30
Czy polska nauka kwitnie, czy wręcz odwrotnie - upada. Jakie wyzwania stoją przed szkolnictwem wyższym? W jaki sposób podwyższyć jakość kształcenia i dopasować kształcenie do potrzeb społeczeństwa?
Audio
  • Debata o kondycji i przyszłości nauki w Polsce (Popołudnie z radiową Jedynką)
Wielokrotne wyjazdy na zagraniczne studia i praktyki pozwalają nie tylko zdobyć doświadczenie, ale też zgromadzić wspomnienia na całe życie
Wielokrotne wyjazdy na zagraniczne studia i praktyki pozwalają nie tylko zdobyć doświadczenie, ale też zgromadzić wspomnienia na całe życieFoto: Glow Images/East News

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się konferencja poświęcona przyszłości nauki w Polsce. Ale żeby debatować o przyszłości, wpierw należy określić miejsce, w którym się znajdujemy. Z tym jednak są kłopoty, bo jest wiele rozbieżnych opinii o kondycji naszej nauki.

Niektórzy twierdzą, że polska nauka się rozwija, jest coraz bardziej twórcza i innowacyjna, pozwala na konkurowanie w Europie. Pojawiają się jednak również głosy, że myśl uniwersytecka upada, nauka się komercjalizuje i nie ma przestrzeni do wymiany myśli.

O tym, jak jest naprawdę i jakie perspektywy ma nauka w Polsce, dyskutowali uczestnicy debaty w radiowej Jedynce.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: prof Włodzisław Duch (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego),  prof. Janusz Bujnicki (Komitet Polityki Naukowej, Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), Artur Kula (student Uniwersytet Zaangażowany)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 16.25

ag/mm

Czytaj także

"Czarna procesja" na ulicach Warszawy. Protest studentów i naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 16:55
Uniezależnienia finansowania uczelni od liczby studentów, zmniejszenia udziału grantów na rzecz stabilnego finansowania, wzrostu nakładów na naukę - tego m.in. domagają się przedstawiciele nauki, którzy przeszli przez Warszawę w tzw. czarnej procesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie uczelnie otworzą się na świat

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 09:30
Minister nauki i szkolnictwa wyższego chce, by polskie szkoły wyższe miały bardziej międzynarodowy charakter. W tym celu MNiSW realizuje duży program, który ma nie tylko zapewnić korzyści finansowe, ale wymusi też miany w funkcjonowaniu uczelni.
rozwiń zwiń