Prof. Stępień: zachowanie prezydenta będzie bardzo istotne

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 19:06
- Jeśli prezydent nie odbierze rychło ślubowania od trzech sędziów oznacza, że będzie chciał jawnie dawać do zrozumienia, że nie ma zamiaru szanować wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział prof. Jerzy Stępień.
Audio
  • Debata ekspertów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru sędziów (Debata dnia/Jedynka)
Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (P) i sędzia Marek Zubik ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.3.12.2015
Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (P) i sędzia Marek Zubik ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.3.12.2015Foto: PAP/Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. 

Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. 

Trybunał orzekł, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od wybranego przez Sejm sędziego TK. Wskazał też, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Uczestnicy Jedynkowej "Debaty dnia" - podzieleni, podobnie jak obywatele i politycy - komentowali wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zastanawiali się nad losami sędziów wybranych w poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu, rozważali zmiany prawne konieczne do wprowadzenia w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, a także odnosili do burzliwego przebiegu parlamentarnych posiedzeń.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia w stanie spoczynku, Uczelnia Łazarskiego), prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk), dr Tomasz Żukowski (politolog, socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 16.20

asz

Czytaj także

Agnieszka Pomaska: PiS chodzi o to, żeby zniszczyć autorytet Trybunały Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:46
Poseł PO Agnieszka Pomaska powiedziała w radiowej Jedynce, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny mamy do czynienia z "próbą zamachu na demokrację ze strony PiS".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Trzy najważniejsze punkty

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 22:00
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie czerwcowej ustawy o TK, przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji. Na jej podstawie wybrano pięciu nowych sędziów Trybunału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyrok ws. sędziów TK. "To pierwszy krok do przywrócenia ładu"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:23
- Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to pierwszy krok na drodze przywracania ładu konstytucyjnego i prawnego - mówił w "Popołudniu z Jedynką" prof. Leszek Kubicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. PiS: potrzebna jest nowa ustawa o TK

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 21:55
- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że została złamana konstytucja i nie reagował - wskazał marszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS.
rozwiń zwiń