X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Stępień: zachowanie prezydenta będzie bardzo istotne

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 19:06
- Jeśli prezydent nie odbierze rychło ślubowania od trzech sędziów oznacza, że będzie chciał jawnie dawać do zrozumienia, że nie ma zamiaru szanować wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział prof. Jerzy Stępień.
Audio
  • Debata ekspertów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru sędziów (Debata dnia/Jedynka)
Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (P) i sędzia Marek Zubik ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.3.12.2015
Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (P) i sędzia Marek Zubik ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.3.12.2015Foto: PAP/Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. 

Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. 

Trybunał orzekł, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od wybranego przez Sejm sędziego TK. Wskazał też, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Uczestnicy Jedynkowej "Debaty dnia" - podzieleni, podobnie jak obywatele i politycy - komentowali wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zastanawiali się nad losami sędziów wybranych w poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu, rozważali zmiany prawne konieczne do wprowadzenia w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, a także odnosili do burzliwego przebiegu parlamentarnych posiedzeń.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia w stanie spoczynku, Uczelnia Łazarskiego), prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk), dr Tomasz Żukowski (politolog, socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 16.20

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Pomaska: PiS chodzi o to, żeby zniszczyć autorytet Trybunały Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:46
Poseł PO Agnieszka Pomaska powiedziała w radiowej Jedynce, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny mamy do czynienia z "próbą zamachu na demokrację ze strony PiS".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Trzy najważniejsze punkty

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 22:00
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie czerwcowej ustawy o TK, przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji. Na jej podstawie wybrano pięciu nowych sędziów Trybunału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyrok ws. sędziów TK. "To pierwszy krok do przywrócenia ładu"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:23
- Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to pierwszy krok na drodze przywracania ładu konstytucyjnego i prawnego - mówił w "Popołudniu z Jedynką" prof. Leszek Kubicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. PiS: potrzebna jest nowa ustawa o TK

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 21:55
- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że została złamana konstytucja i nie reagował - wskazał marszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS.
rozwiń zwiń