Spór wokół TK. Konflikt dwóch równoprawnych racji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 22:14
Decyduje naród czy prawo? Na te wartości powołują się stojący po dwóch stronach konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego politycy, prawnicy, obywatele.
Audio
Sędziowie TK, od lewej: Leon Kieres, Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Stanisław Rymar ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie, 3.12.2015. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.
Sędziowie TK, od lewej: Leon Kieres, Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Stanisław Rymar ogłaszają wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie, 3.12.2015. Trybunał badał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Foto: PAP/Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że Sejm poprzedniej kadencji wybrał trzech sędziów TK zgodnie z ustawą zasadniczą, a dwóch wbrew niej. Jednocześnie stwierdził, że prezydent powinien od wybranych prawidłowo niezwłocznie przyjąć ślubowanie, czego nie zrobił. Część polityków PiS określiła wyrok Trybunało, jako "opinię". Zdaniem Ryszarda Petru, kierując się tą logiką, Sejm może "zawłaszczyć nasze mienie, czyli znacjonalizować wszystkie grunty rolne i mieszkania", a potem zignorować sprzeciw Trybunału także w tej sprawie.

"Nie chcę wchodzić w ten spór, a jedynie powiedzieć, że nad tym wszystkim ma być dobro narodu. Nie może być tak, by spór prawników, nawet wielkich, paraliżował państwo" - mówił z kolei w Polskim Radiu Kornel Morawiecki (Kukiz'15). 

- Jak prześledzimy historię ustrojów państw, to najwięcej szkód przynosili zawsze ci ludzie, którzy powoływali się na interes i dobro narodu. To taka refleksja w kontekście słów pana marszałka seniora - skomentował poseł PSL Krzysztof Paszyk. 

Czytaj dalej
trybunał 1200 free.jpg
Najważniejsze punkty orzeczenia Trybunału

Ryszard Czarnecki, "patrząc z dystansem z perspektywy wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, proponowałby mniej emocji i szukania tego, co łączy, nie tego, co dzieli". - Ja myślę, że łączy jednak państwo polskie. I ja z niektórymi argumentami Nowoczesnej.pl się zgadzam, zwłaszcza gdy odnosi się do psucia TK przez poprzednią koalicję PO-PSL - powiedział.

- Dobro narodu jest sprawą nadrzędną i właśnie po to tworzy się prawo, by dobra narodu strzegło. Właśnie dlatego, by żadna z opcji politycznych, która kiedykolwiek będzie rządziła, nie miała chęci posiadania absolutnej władzy, wprowadza się władzę sądowniczą, która według podziału władzy jest odseparowana od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Co robi Prawo i Sprawiedliwość? Za wszelką cenę stara się uzależnić władzę sądowniczą od "widzimisię" prezesa - stwierdził Marcin Kierwiński. Polityk Platformy Obywatelskiej przyznał, że jego partia "niepotrzebnie zdecydowała się na wybór dwóch sędziów, co nie zmienia faktu, że trójka została wybrana prawidłowo".

Goście "Debaty dnia" odnosili się także do orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz komentowali rolę, jaką odgrywa w trwającym kryzysie konstytucyjnym. Politycy mówili również o sytuacji polskiego górnictwa.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego), Marcin Kierwiński (PO), Krzysztof Paszyk (PSL)

Data emisji: 4.12.2015

Godzina emisji: 16.20

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sekretarz generalny Rady Europy apeluje do polskich władz o wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 21:48
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję polskiego TK i wzywa do jej "pełnego wdrożenia". - Traktujemy takie głosy poważnie, ale nie podoba nam się ton oświadczenia - odpowiada Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń