Prywatyzacja w Polsce. Zabrakło transparentności?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:22
PiS zapowiada prześwietlenie sprzedaży spółek należących do Skarbu Państwa za czasów rządów PO-PSL. Według raportu NIK akcje czterech z nich sprzedano po cenach, które nie oddawały ich wartości.
Audio
  • Prywatyzacja w Polsce. Zabrakło transparentności i rozliczeń? (Debata dnia/Jedynka)
Polacy wiedzą za mało o ekonomii
Polacy wiedzą za mało o ekonomiiFoto: Depositphotos

Raport dotyczy 15 największych transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych w latach 2012-2014. Wynika z niego, że cztery spółki sprzedano po zbyt niskich cenach. Najwięcej emocji budzi sprzedaż akcji jednej z największych grup chemicznych w Polsce - CIECh - funduszowi nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka. Zdaniem NIK skarb państwa powinien wynegocjować wyższą cenę niż 31 zł za akcje. Obecnie akcja tej firmy na giełdzie kosztuje ok. 80 zł.

Po publikacji raportu NIK nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa. Zapowiedziało weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, nie tylko czterech spółek opisanych przez NIK. W komunikacie podkreślono  też, że "niezależnie od działań MSP prywatyzacja Ciechu jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. Wszelkie działania wyjaśniające sprawę będą podejmowane w porozumieniu i współpracy z odpowiednimi organami ścigania oraz nadzorującymi rynek finansowy".

Czy te działania mogą mieć miały wpływ na procesy prywatyzacyjne w Polsce? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), prof. Piotr Kozarzewski (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 16.26

tj

Czytaj także

NIK: nieprawidłowości przy prywatyzacji czterech spółek, w tym Ciechu i Kopalni Węgla Brunatnego Adamów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:05
NIK stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji czterech spółek Skarbu Państwa: Ciechu, Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, spółki Meble Emilia, Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław; ich akcje sprzedano po cenach, które nie oddawały ich faktycznej wartości.
rozwiń zwiń