Wzmocnienie roli kuratora oświaty. Będzie lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 21:24
- Reforma systemu oświaty powinna zmierzać ku temu, by kuratorzy byli lokalnymi ministrami edukacji, troszczącymi się o jakość kształcenia, mapę placówek oświaty i to, jak są szkoleni nauczyciele - uważa radny Sławomir Hinc.
Audio
  • Co oznacza wzmocnienie roli kuratorów? (Debata dnia/ Jedynka)
Wzmocnienie roli kuratora oświaty. Będzie lepiej?
Foto: Glow Images/ East News

Kuratorzy oświaty wracają do łask, gdyż nowelizacja ustawy o oświacie przywraca im kilka ważnych funkcji oraz zmienia zasady ich powoływania. Jak wyjaśnia Sławomir Hinc, odchodzi się od modelu, zgodnie z którym kierownik kuratorium oświaty był osobą od przecinania wstęg. - Jeśli myślimy o jakości edukacji, to na dobrą sprawę kuratorzy powinni za ten model odpowiadać - mówi wielkopolski radny wojewódzki z komisji oświaty.

Czy nadanie większych uprawnień kuratorom to oznaka osłabienia władzy samorządów? O czym świadczą te zmiany w obliczu faktu, że niedawno podważano sens istnienia tego urzędu? W programie mówiliśmy również o modelach oświaty, które są - zdaniem gościu w studiu - warte naśladowania. Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Agnieszka Gulczyńska

Goście: Sławomir Hinc (radny wojewódzki z komisji oświaty, PiS), Renata Jocz (Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania), Jacek Leśny (Związek Nauczycielstwa Polskiego)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 16.25

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gender w polskiej szkole tematem tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 17:14
Pierwszy w Polsce raport dotyczący obrazu kobiet i mężczyzn w podręcznikach szkolnych powstał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Analizie poddano 227 podręczników z 28 przedmiotów ze wszystkich szczebli edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los gimnazjów nie jest przesądzony? MEN: decyzja w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 08:06
W ostatnich dniach pojawiły się informacje, jakoby rząd miał wycofywać się z likwidacji tych szkół ze względu na to, że jest dużo gimnazjów katolickich. Minister edukacji zaprzeczyła tym informacjom.
rozwiń zwiń